Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie marynarza pracującego w Arabii Saudyjskiej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.12.2013

Jestem marynarzem zatrudnionym na statku należącym do firmy z Arabii Saudyjskiej. Pracuję w tym kraju powyżej 8 miesięcy w roku, a w Polsce nie mam żadnych dochodów. Czy podlegam opodatkowaniu również w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z opodatkowaniem marynarza pracującego na statku należącym do firmy z Arabii Saudyjskiej.

 

Art. 3 ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jasno, że:

 

„1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

2. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

 

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Zatem nawet nie przebywając w Polsce ani 1 dnia w roku, miałby Pan tu miejsce zamieszkania, jeśli posiada Pan w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), a zakładam, że tak właśnie jest. Przywołane zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Jedną z takich umów jest konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz protokół do tej konwencji, podpisane w Rijadzie 22 lutego 2011 r. (Dz. U. z 11 maja 2012 r.), które weszły w życie 1 czerwca 2012 r. i stosuje się je, w pewnym uproszczeniu, do podatków od 1 stycznia 2013 r.

 

Zgodnie z tą konwencją (art. 15 ust. 1 i ust. 3) pensje, płace oraz inne podobne wynagrodzenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w związku z wykonywaniem pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest w Arabii Saudyjskiej. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Arabii Saudyjskiej. Natomiast wynagrodzenie uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, może być opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

 

Skoro dochód z pracy w charakterze marynarza podlega opodatkowaniu i w Polsce, i w Arabii Saudyjskiej, zastosować należy metodę unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 23 ust. 1 konwencji jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Arabii Saudyjskiej, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Arabii Saudyjskiej, jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada w zależności od konkretnej sytuacji na dochód, który może być opodatkowany w drugim umawiającym się państwie.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że jest to metoda odliczenia proporcjonalnego, więc konieczne będzie rozliczanie się i w Arabii Saudyjskiej, i w Polsce. Obniżenie podatku w Polsce zapewnia jednak ulga abolicyjna, która polega na tym, że ma Pan prawo odliczyć od podatku dochodowego kwotę stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą zaliczenia a kwotą podatku obliczonego od dochodów z m.in. pracy, przy zastosowaniu do tych dochodów metody wyłączenia. Precyzyjnie określa to art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus siedem =

»Podobne materiały

Marynarz a podatki

Jestem marynarzem. Zarząd efektywny mojego statku znajduje się w Szkocji; pływam na wodach brytyjskich, holenderskich i duńskich. Na stałe jestem zameldowany w Polsce. W jakich krajach powinienem płacić podatki?

 

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie

 

Rozliczenie zarobków z zagranicy – praca marynarza

Jestem marynarzem, mam pytanie o rozliczenie zarobków z zagranicy. Przez kilkanaście dni w styczniu pracowałem na statku pod banderą NIS. Siedzibą armatora była Norwegia. Później pracowałem u tego samego armatora, ale już statek nie był w norweskim rejestrze. Teraz dostałem kolejny kontrakt na

 

Praca marynarza w kanadyjskiej firmie a podatki w Polsce

Jestem marynarzem zatrudnionym w firmie, której główna siedziba znajduje się w Kanadzie. Czy powinienem płacić podatki w Polsce i składać PIT, jeśli nie mam w kraju żadnych dochodów? Czy dowodem dla urzędu skarbowego będą tzw. payslipy?

 

Praca w Norwegii a podatek w Polsce

Od kilku lat pracuję w Norwegii, tam rozliczam się z podatku. W Norwegii mam status rezydenta. Jestem zameldowana w Polsce, przebywam tam ok. 50 dni rocznie, moja rodzina pozostała w kraju. Nie odprowadzałam jednak podatku w Polsce. Czy powinnam była to robić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »