Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie marynarza pracującego w Arabii Saudyjskiej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.12.2013

Jestem marynarzem zatrudnionym na statku należącym do firmy z Arabii Saudyjskiej. Pracuję w tym kraju powyżej 8 miesięcy w roku, a w Polsce nie mam żadnych dochodów. Czy podlegam opodatkowaniu również w Polsce?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z opodatkowaniem marynarza pracującego na statku należącym do firmy z Arabii Saudyjskiej.

 

Art. 3 ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jasno, że:

 

„1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

2. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

 

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Zatem nawet nie przebywając w Polsce ani 1 dnia w roku, miałby Pan tu miejsce zamieszkania, jeśli posiada Pan w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), a zakładam, że tak właśnie jest. Przywołane zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Jedną z takich umów jest konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz protokół do tej konwencji, podpisane w Rijadzie 22 lutego 2011 r. (Dz. U. z 11 maja 2012 r.), które weszły w życie 1 czerwca 2012 r. i stosuje się je, w pewnym uproszczeniu, do podatków od 1 stycznia 2013 r.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z tą konwencją (art. 15 ust. 1 i ust. 3) pensje, płace oraz inne podobne wynagrodzenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w związku z wykonywaniem pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest w Arabii Saudyjskiej. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Arabii Saudyjskiej. Natomiast wynagrodzenie uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, może być opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

 

Skoro dochód z pracy w charakterze marynarza podlega opodatkowaniu i w Polsce, i w Arabii Saudyjskiej, zastosować należy metodę unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 23 ust. 1 konwencji jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Arabii Saudyjskiej, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Arabii Saudyjskiej, jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada w zależności od konkretnej sytuacji na dochód, który może być opodatkowany w drugim umawiającym się państwie.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że jest to metoda odliczenia proporcjonalnego, więc konieczne będzie rozliczanie się i w Arabii Saudyjskiej, i w Polsce. Obniżenie podatku w Polsce zapewnia jednak ulga abolicyjna, która polega na tym, że ma Pan prawo odliczyć od podatku dochodowego kwotę stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą zaliczenia a kwotą podatku obliczonego od dochodów z m.in. pracy, przy zastosowaniu do tych dochodów metody wyłączenia. Precyzyjnie określa to art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Marynarz a podatki

Jestem marynarzem. Zarząd efektywny mojego statku znajduje się w Szkocji; pływam na wodach brytyjskich, holenderskich i duńskich. Na stałe jestem zameldowany w Polsce. W jakich krajach powinienem płacić podatki?

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy jako osoba fizyczna założę wraz z drugą osobą fizyczną spółkę cywilną i wybierzemy podatek 19%? Czy dochody z zagranicy łączą się z dochodem w Polsce – w tym wypadku z dochodem polskiej spółki? I ostatnie pytanie: czy sprzedaż rzeczy (np. samochodu) na aukcji internetowej będzie traktowane jako uzyskanie dochodu w Polsce?

Rozliczenie zarobków z zagranicy – praca marynarza

Jestem marynarzem, mam pytanie o rozliczenie zarobków z zagranicy. Przez kilkanaście dni w styczniu pracowałem na statku pod banderą NIS. Siedzibą armatora była Norwegia. Później pracowałem u tego samego armatora, ale już statek nie był w norweskim rejestrze. Teraz dostałem kolejny kontrakt na statek pod flagą Malezji, armator też jest malezyjski. Umowa niekorzystna, bo proporcjonalnego zaliczenia. Armator nie płaci podatku, gdyż marynarze są zwolnieni z płacenia podatku. Jak zatem rozliczyć zarobki z zagranicy?

Praca marynarza w kanadyjskiej firmie a podatki w Polsce

Jestem marynarzem zatrudnionym w firmie, której główna siedziba znajduje się w Kanadzie. Czy powinienem płacić podatki w Polsce i składać PIT, jeśli nie mam w kraju żadnych dochodów? Czy dowodem dla urzędu skarbowego będą tzw. payslipy?

Praca w Norwegii a podatek w Polsce

Od kilku lat pracuję w Norwegii, tam rozliczam się z podatku. W Norwegii mam status rezydenta. Jestem zameldowana w Polsce, przebywam tam ok. 50 dni rocznie, moja rodzina pozostała w kraju. Nie odprowadzałam jednak podatku w Polsce. Czy powinnam była to robić?

Rozliczenie dochodu z pracy najemnej na statku morskim

Jak rozliczyć dochód z pracy najemnej jako marynarz na statku morskim? Jestem marynarzem zatrudnionym na statku w żegludze międzynarodowej, ale zamieszkuję w Polsce. Siedziba pracodawcy mieści się w Singapurze. Pytanie dotyczy podatku za ten rok z uwzględnieniem nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez RP i Singapur w roku 2012, a która wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r. Jak powinno wyglądać moje rozliczenie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »