
Indywidualne Porady Prawne
Opodatkowanie kieszonkowegoAutor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 21.05.2013 |
Syn jest pełnoletni, ale studiuje. Od ponad roku co miesiąc przelewam na konto syna kieszonkowe (500 zł) i chcę to robić przez najbliższe trzy lata. Czy to jest darowizna? Czy prawo nakazuje w takich sytuacjach opodatkować kieszonkowe?
|
Moim zdaniem, tego typu przelewy („kieszonkowe”) nie w każdym przypadku stanowią darowiznę.
Pisze Pani, że syn jest pełnoletni, ale studiuje. Nie wspomina Pani o kilku istotnych kwestiach, tj.:
W uproszczeniu – obowiązuje zasada, zgodnie z którą rodzice mają obowiązek utrzymywania dziecka aż do momentu, w którym jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli na przykład syn:
Jeżeli sytuacja jest mniej typowa (np. syn pracuje, studiuje zaocznie, ma własną nieruchomość, z której wynajmu się utrzymuje) – przelewane przez Panią kwoty mogą być oczywiście uznane za darowizny, jednak nie oznacza to automatycznie opodatkowania takich darowizn. W takim przypadku będzie możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa wyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Zgłoszeniu podlegają darowizny przekraczające kwotę wolną od podatku, która to kwota w przypadku pierwszej grupy podatkowej wynosi 9637 złotych (wartość sumuje się w przeciągu kolejnych 5 lat). Kwota wolna przysługuje w odniesieniu do każdego z rodziców – jeżeli zatem środki pieniężne stanowią świadczenie od dwojga rodziców, przysługują dwie kwoty wolne. Zakładając przelewy od trzech lat (6 tys. złotych rocznie), kwota wolna (w przypadku darowizn od małżonków) zostałaby przekroczona dopiero w odniesieniu do ostatnich przelewów, które można jeszcze zgłosić do zwolnienia z opodatkowania (druk SD-Z2) – termin to pół roku. Każdą następną wpłatę należy zgłaszać do urzędu (nie przekraczając terminu półrocznego) – tym sposobem unikną Państwo podatku od darowizny. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>