.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej w Norwegii

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 01.11.2016

W marcu ubiegłego roku zarejestrowałem polską firmę jednoosobową w Norwegii. Trzy miesiące później podjąłem pracę wraz z moimi 5 pracownikami. Każdy dostał norweską umowę o pracę, w Norwegii odprowadzałem podatki, VAT oraz zaliczki od pensji pracowników. Czy polski urząd skarbowy może upomnieć się o podatki od dochodu w Norwegii?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uzyskując dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą, w większości przypadków należy rozliczyć się z nich także w Polsce. Należy o tym pamiętać szczególnie obecnie, gdy wiele osób mających miejsce zamieszkania w Polsce podejmuje pracę za granicą.

 

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą podlega regulacjom zawartym w dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

 

Zgodnie z generalną zasadą, obowiązującą w tego typu umowach, wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim państwie. W takim przypadku dochód może być opodatkowany zarówno w państwie miejsca zamieszkania, jak i w państwie, w którym wykonywano pracę.

 

Od tej ogólnej zasady umowy przewidują wyjątek, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę najemną wykonywaną w drugim państwie może być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie. Będzie tak wtedy, gdy spełnione zostaną równocześnie trzy warunki:

 

  • odbiorca wynagrodzenia przebywa w drugim państwie nie dłużej niż przez określony czas (najczęściej jest to 183 dni w roku kalendarzowym lub w ciągu kolejnych 12 miesięcy, licząc od dnia przybycia do tego państwa) oraz
  • wynagrodzenie jest ponoszone przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie oraz
  • wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie,
  • w przypadku umowy z Norwegią nie mamy do czynienia z przypadkami wynajmowania siły roboczej.

 

Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków oznacza, że otrzymane wynagrodzenie może być opodatkowane zarówno w państwie, w którym praca jest wykonywana, jak i w państwie, w którym osoba uzyskująca wynagrodzenie ma miejsce zamieszkania.

 

W takim przypadku, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce uzyskuje dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą, które mogą być również opodatkowane w drugim państwie, podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu zapobiega się poprzez zastosowanie właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania określonej w stosownej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Metoda unikania podwójnego opodatkowania

 

W zawartych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

 

  1. metoda wyłączenia z progresją,
  2. metoda proporcjonalnego odliczenia.

 

W przypadku, gdy dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

 

Mając to na uwadze, należałoby przeanalizować okres przebywania Pana pracowników na terytorium Norwegii. Jeśli przebywają dłużej niż 183 dni w roku w Norwegii, ich podatki powinny zostać rozliczone w Norwegii. Dodatkowo w przypadku, w którym w Polsce nie mają żadnych źródeł przychodów, dochody w Norwegii nie będą nawet raportowane do polskiego fiskusa.

 

Jeżeli chciałby Pan zapewnić pełne bezpieczeństwo i ochronę pracownikom w zakresie rozliczeń podatkowych, rekomenduję wystąpienie z wnioskiem do MF w kwestii prawidłowego rozliczania pensji pracowników w sytuacji, w której polscy rezydenci podatkowi są zatrudniani przez norweskiego pracodawcę.

 

Kwestie VAT w sytuacji, w której Pan faktycznie wykonuje działania na terytorium Norwegii jako tamtejszy zarejestrowany podatnik VAT, są poza zakresem polskich przepisów podatkowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl