Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie czeskich dochodów w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.11.2017

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach. Siedziba spółki znajduje się na terenie Republiki Czeskiej, lecz miejsce mojego zamieszkania jest w Polsce i jestem polskim rezydentem. Firma prowadzi usługi na rzecz czeskiego kontrahenta. Są to jedyne moje zarobki, nie mam żadnych polskich przychodów. Do 31 marca złożyłam rozliczenie dochodów w Czechach i nie zapłaciłam żadnego podatku z uwagi na zbyt niskie dochody. Czy w takim przypadku muszę wypełnić polski PIT i wykazać czeskie dochody oraz czy te czeskie dochody będą opodatkowane w Polsce?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wskazuje Pani, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach, a następnie, że „siedziba spółki znajduje się na terenie Republiki Czeskiej”. Nie jestem ekspertem do czeskich spółek, lecz z tego co wiem w Czechach funkcjonuje podobnie jak u nas zasada, że nie mogą istnieć jednoosobowe spółki osobowe. Może istnieć spółka posiadająca osobowość prawną mająca jednego wspólnika, analogicznie jak sp. z o.o., ale nie jest to jednoosobowa działalność gospodarcza.

 

Pyta Pani jednak o swoje opodatkowanie co rozumiem jako opodatkowanie osoby fizycznej z działalności gospodarczej i tak zakładam dla dalszej części odpowiedzi.

 

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 j.t. ze zm.) stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), lecz zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Warszawie dnia 13 września 2011 r. (Dz.U.2012.991) stanowi w art. 7 ust. 1, że zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność gospodarczą w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Natomiast określenia „przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa” i „przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się Państwa” oznaczają odpowiednio przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie i przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Opodatkowanie czeskich dochodów w Polsce

 

Mamy tu do czynienia z pewnym problemem, bowiem zakłada się, że rejestracja firmy w Czechach powoduje, że jest to czeskie przedsiębiorstwo, ale Umowa jasno stanowi, że „przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa” oznacza przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie co można odczytywać tak, że nawet przedsiębiorstwo zarejestrowane w Czechach jest przedsiębiorstwem polskim, bowiem jest prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.

 

Nie jest to jednak powszechna wykładnia i w praktyce organy podatkowe zazwyczaj patrzą na miejsce rejestracji co skutkuje taką wykładnią, że skoro traktujemy przedsiębiorstwo jako czeskie, to jego zysk podlega opodatkowaniu (art. 14 ust. 1 Umowy) tylko w Czechach, jeśli nie ma zakładu w Polsce co przy braku dochodów w Polsce powodowałoby w mojej ocenie brak konieczności składania rozliczenia rocznego, gdyż nie istniałby przychód podlegający w Polsce opodatkowaniu.

 

Zupełnie odwrotnie byłoby, gdyby przyjąć interpretację, że o tym, czy przedsiębiorstwo jest czeskie, czy polskie decyduje miejsce zamieszkania osoby fizycznej, wtedy zarejestrowane w Czechach firmy byłyby i tak polskimi przedsiębiorstwami i zysk byłby opodatkowany co do zasady w Polsce, ale gdyby w Czechach powstawał zakład to tamże zyski przedsiębiorstwa byłyby opodatkowane w takiej mierze, w jakiej mogłyby być przypisane temu zakładowi. Tu zaś co do zasady, gdy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami Umowy może być opodatkowany w Republice Czeskiej, Polska zwalnia taki dochód z opodatkowania, więc jeśli tylko z zakładu w Czechach powstawałby Pani dochód można by twierdzić, że w Polsce i tak nie ma dochodu do opodatkowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie międzynarodowym? Holownik jest statkiem morskim, ale pracuje tylko w porcie i nie wykonuje żadnej formy transportu, w szczególności transportu międzynarodowego.

Świadczenie emerytalne z USA i opodatkowanie go w Polsce

Otrzymuję emeryturę z USA z funduszy publicznych (byłem tam nauczycielem – pracownikiem państwowym). Obecnie mieszkam w Polsce i także pracuję w szkole. Czy zgodnie z umową między RP a USA (art. 19) dochód w postaci emerytury z USA będzie zwolniony z podatku w Polsce?

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu w USA, jeżeli nie prowadzi działalności w USA, a jej dochód jest jednoznaczny z dochodem właściciela. Z tego, co się dowiedziałem, prowadzenie takiej spółki legalnie, aby być w porządku wobec urzędu skarbowego w Polsce, wymaga płacenia podatków w Polsce. Jak rozlicza się podatki od dochodu takiej spółki? W jakich odstępach? Z użyciem jakich formularzy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »