.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Opłaty za windę i CO, jeśli mieszkanie nie ma do nich dostępu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.06.2010

Mieszkam w lokalu znajdującym się w łączniku między dwoma blokami, w których są windy. Z mojego mieszkania nie można dostać się do windy, poza tym nie ma w nim grzejników CO ani możliwości regulowania ogrzewania (przechodzą przez nie tylko rury doprowadzające ciepłą wodę do reszty budynku). Mimo wszystko są ode mnie pobierane opłaty za windę i za CO – czy słusznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spółdzielnia ma podstawę prawną, by pobierać od Pana opłatę za windę, gdyż ta stanowi element kosztów nieruchomości wspólnej. Na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest Pan zobowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji swojego lokalu i nieruchomości wspólnej.

 

Niestety, nie ma odgórnych przepisów regulujących zasady obciążania użytkowników za windę. Kwestię tę regulują przepisy wewnętrzne spółdzielni. Ewentualnie, jeśli rzeczywiście nie korzysta Pan z windy, może Pan wystąpić do zarządu z wnioskiem o zwolnienia z opłat tego tytułu.

 

Jeśli zaś chodzi o koszty CO, to mimo że nie ma Pan podzielników, jest Pan zobowiązany do ponoszenia opłat, zwłaszcza że w jakiejś mierze – za pomocą wspomnianych rurek – Pana lokal jest ogrzewany. Nie można zapomnieć również, że ciepło do Pana lokalu jest oddawane pośrednio przez lokale sąsiednie posiadające grzejniki.

 

Kwestią sporną jest natomiast wysokość tych opłat, a przede wszystkim zasady rozliczania Pana z tytułu CO.

 

W celu zweryfikowania tych opłat może Pan zlecić, by dla Pana lokalu zostało sporządzone świadectwo energetyczne.

 

Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji.

 

Sporządzenie obowiązkowego świadec­twa charakterystyki energetycznej budynku można zlecić tylko osobie, która ma do tego odpowiednie uprawnienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl