.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłaty za działkę pracowniczą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.09.2015

Kilka lat temu odkupiłam prawo do działki pracowniczej (wraz ze znajdującymi się na niej nasadami i rzeczami), płacąc za nią kwotę X (plus 2% zapłaconego podatku od umów cywilnych w US). W tym roku w sierpniu odsprzedałam prawo do tej działki wraz ze znajdującymi się na niej nasadami i rzeczami za kwotę Y. Czy ponoszę z tego tytułu jakieś opłaty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność. Te zatem mogą zostać zbyte i, jak rozumiem, to właśnie miało miejsce.

 

W takim przypadku mamy do czynienia ze zobowiązaniem w podatku od czynności cywilnoprawnych. Tu obowiązek podatkowy ciąży na kupującym; podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży, a stawka podatku wynosi 2%. Nabywca winien bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, PCC-3, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Po stronie sprzedawcy może pojawić się konieczność uiszczenia podatku dochodowego. To jednak jest problematyczne, bowiem klasyfikacja umowy do konkretnej kategorii jest tu w praktyce różna, twierdzi się, iż dochodzi do sprzedaży prawa majątkowego lub że mamy do czynienia ze sprzedażą własności ruchomości. Pierwsza kwalifikacja powoduje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego zawsze, druga natomiast (którą uznaję za słuszna) powoduje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego, tylko gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych ruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »