Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłaty za odprowadzanie ścieków deszczowych i roztopowych do gminy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 09.05.2018

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem gminy. Zgodnie z zawartą z gminą umową na odprowadzanie ścieków deszczowych i roztopowych wpłacamy do gminy z tego tytułu opłatę wyliczoną na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy (taki zapis jest przywołany w umowie). Opłatę tę zgodnie z zapisami tejże ustawy jak i Ordynacji podatkowej wyliczamy i przekazujemy gminie w pełnych złotych. W roku bieżącym główna księgowa urzędu miejskiego zakwestionowała ten sposób wyliczenia i zażądała opłaty w kwocie z groszami (chcę dodać, że kwota groszy nie zawiera zaokrąglenia zgodnego z zasadami matematycznymi). Uważam, że opłatę przekazaliśmy prawidłowo, ale aby uniknąć niepotrzebnych sporów chcę poznać, co mówią w tym przypadku przepisy prawa.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zamieszczonym w dziale III podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych, z zastrzeżeniem art. 63 § 1a i 2 Ordynacji podatkowej. Przywołany powyżej jako wyjątek od wskazanej reguły art. 63 § 2 stanowi natomiast, że zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

 

Jak wskazuje L. Etel (art. 63, w: Ordynacja podatkowa. Komentarz, 2017.): „niezbyt poprawnie sformułowana treść § 2 komentowanego przepisu wywołuje wątpliwości dotyczące tego, do jakich świadczeń nie stosuje się zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwot podatków. Nie stosuje się ich jedynie, co wymaga podkreślenia, do opłat uregulowanych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, tj. opłaty od posiadania psów, targowej, reklamowej, miejscowej i uzdrowiskowej”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jak rozumiem, Pani pyta o opłatę za korzystanie ze środowiska. Zgodnie z art.  281 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa albo wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

 

W związku z powyższym stosuje się tu w sposób z ww. art. 63 § 1, zatem zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków stosuje się do opłaty za korzystanie ze środowiska, gdyż nie jest to opłata uregulowana ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, a tylko dla takich opłat ograniczono zaokrąglanie podstawy opodatkowania i kwot podatków/opłat.

 

Na marginesie zauważę, że znane mi formularze zbiorcze dotyczące opłat za korzystnie ze środowiska, z którymi spotykałem się kilka lat temu, zawierały w pouczeniu informację o obowiązku zaokrąglania.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Desery z dodatkiem alkoholu, czy potrzebne zezwolenie?

Czy bez koncesji, zezwolenia na sprzedaż alkoholu mogę sprzedawać desery lodowe z dodatkiem alkoholu, a dokładniej likierów?

Podatek od środków transportowych przeznaczonych do nauki jazdy

Prezydent miasta zwolnił pojazdy przeznaczone do nauki jazdy z podatku od środków transportowych. Natomiast wójt sąsiedniej gminy każe płacić ten podatek. Czy to jest zgodne z prawem? Chodzi o samochody ciężarowe i autobusy.

Zwolnienie z podatku od środków transportowych

Czy samochód ciężarowy służący do odśnieżania może zostać objęty zwolnieniem z podatku od środków transportowych? Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (art. 12 ust. 1 pkt 2) zwalnia się z tego podatku „pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym”. Jak interpretować ten zapis?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »