Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłata za uzupełnienie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.12.2014

Zarówno pierwszy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak i późniejsze jego zmiany i uzupełnienia są bezpłatne. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy otrzymują „wezwania” do uiszczenia opłat za wpis od prywatnych podmiotów, które w oparciu o CEIDG tworzą własne rejestry przedsiębiorców. Korzystanie z tych rejestrów nie jest obowiązkowe, a przedsiębiorcy nie są zobligowani do uiszczania opłat na rzecz podmiotów je prowadzących.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 29 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej1 wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są wolne od opłat. Dotyczy to zarówno wniosków składanych w formie elektronicznej, jak i pisemnej. Jednocześnie zgodnie z art. 25 ust. 4 zd. 2 powyższej ustawy wpisem do CEIDG jest również wykreślenie albo zmiana wpisu. Oznacza to, że także uzupełnienie wpisu, np. o dodatkowe kody PKD wykonywanej działalności, następuje zawsze nieodpłatnie.

 

Problem pojawiających się niekiedy żądań uiszczania opłat za wpis do bliżej nieokreślonych „rejestrów przedsiębiorców” wynika pośrednio z jawności CEIDG. Zgodnie z art. 38 ust. 1 dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne (z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej) i każdy ma prawo dostępu do nich. Korzystają z tego przedsiębiorcy, którzy przedmiotem swojej działalności uczynili prowadzenie komercyjnych rejestrów działalności gospodarczej. Podstawą dla takich rejestrów jest baza danych CEIDG, monitorowana przez tych przedsiębiorców. Wynikiem tego może być otrzymywanie przez osoby, które dokonały jakiegokolwiek wpisu do CEIDG, ofert wpisu do rejestru komercyjnego w zamian za uiszczenie określonej opłaty.

 

Należy jednak zaznaczyć, że korzystanie z komercyjnych rejestrów przedsiębiorców nie jest obowiązkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 1 w zw. z art. 14 ust. 2 i 23 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoba fizyczna może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzonej przez Ministra Gospodarki. Jest to jedyny wymóg co do wpisu do jakiejkolwiek ewidencji.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Warto dodać również, że osoby, które otrzymały ofertę wpisu do komercyjnego rejestru przedsiębiorców, nie mają obowiązku odrzucania tej oferty w formie pisemnej czy ustnej. Podmioty prowadzące takie rejestry nie pozostają z tymi osobami w stałych stosunkach gospodarczych. Dla wyrażenia odmowy akceptacji takiej oferty, wystarczy więc milczenie przedsiębiorcy.

 

 

 

 

_________________________

1 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 05.12.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Jakich formalności należy dopełnić w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej?

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, jest dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo rejestru przedsiębiorców KRS. W przypadku osób fizycznych wykonujących działalność jednoosobowo lub

Odmowa wpisu do CEiDG

Co do zasady organ ewidencyjny nie może odmówić wpisu przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sytuacja taka możliwa jest tylko w przypadku zaistnienia przesłanek ściśle określonych w ustawie.

Zmiana nazwiska a zmiana nazwy firmy

Firmą osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest jej imię i nazwisko. W związku z tym zmiana nazwiska przedsiębiorcy, wymaga zgłoszenia wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »