Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłata za przelewy alimentów na konto uprawnionych przebywających za granicą

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 17.01.2011

Była żona planuje na stałe wyjechać do Australii. Płacę alimenty na nasze dzieci i boję się, że przelewy na zagraniczne konto będą bardzo kosztowne. Czy przy podpisywaniu zgody u notariusza można umieścić jakąś adnotację, że przelewów będę dokonywał na konto założone w Polsce? A może lepiej to rozwiązać jakoś inaczej? Czy jeżeli nie podpiszę zgody na wyjazd dzieci, to żona nie będzie mogła ich wywieźć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pańskie pytanie, w pierwszej kolejności przytoczyć należy treść art. 454 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania”.

 

Mając powyższe na uwadze oraz pamiętając, że świadczenie alimentacyjne jest świadczeniem pieniężnym, wskazać należy, iż co do zasady powinien Pan uiszczać te alimenty w miejscu zamieszkania wierzyciela (dzieci). Jak jednak również wskazano w cytowanym przepisie, jeżeli w związku z przeprowadzką Pańskich dzieci wzrosną koszty uiszczania tych alimentów, to ta nadwyżka obciąża nie Pana, a właśnie Pańskie dzieci.

 

Sytuacja ta nie jest jednakże prosta, gdyż nie może Pan w sposób dowolny dokonać zwykłego potrącenia wzajemnej należności, odejmując od przesyłanych alimentów zwiększonych kosztów przelewu zagranicznego.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 505 Kodeksu cywilnego „nie mogą być umorzone przez potrącenie:

 

  1. wierzytelności nie ulegające zajęciu;
  2. wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania;
  3. wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych;
  4. wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne”.

 

Alimenty są niewątpliwie „środkiem utrzymania”, co wynika z brzmienia przepisu art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Rozwiązaniem w Pańskiej sytuacji jest, jak już Pan sam słusznie zauważył, warunkowe wyrażenie przez Pana zgody na wyjazd Pańskich dzieci za granicę, pod warunkiem właśnie, że matka dzieci założy polskie konto, na które będzie Pan wpłacał należne dzieciom alimenty, albo też zobowiąże się do pokrywania nadmiernych kosztów takich przelewów. Zawarcie takich postanowień w przygotowywanym akcie notarialnym powinno Panu zapewnić pewien stopień ochrony przed poniesieniem nadmiernych kosztów spłaty alimentów.

 

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przed sądowej oraz sądowej.

 

Dodam też, że jeżeli nie została Panu wyrokiem rozwodowym ograniczona władza rodzicielska i Pańska była żona potrzebuje Pańskiej zgody na wydanie dzieciom paszportu, to bez tej zgody paszportu nie dostanie, w związku z czym dzieci nie będą mogły wyjechać z kraju.

 

Oczywiście w sytuacji braku otrzymania Pańskiej zgody była żona będzie uprawniona do wystąpienia do sądu rodzinnego o wydanie takiej zgody (a bardziej szczegółowo – o wydanie orzeczenia zastępującego Pańską zgodę na wydanie paszportów).

 

Postępowanie takie przed sądem prowadzone jest jednak z udziałem obojga rodziców, a zatem w razie zawiśnięcia ewentualnego procesu w tej kwestii miałby Pan możliwość przedstawienia swoich racji sądowi i być może sąd zobowiązałby Pańską byłą żonę do ustanowienia konta w banku polskim do dokonywanych przez Pana spłat alimentów, jeżeli miałby wyrazić Pańskiej żonie zgodę na wyrobienie dzieciom paszportów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - VII =

»Podobne materiały

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego uniknąć? Dodam, że mieszkamy os

 

Wyższe zarobki za granicą a podwyższenie alimentów

Mój problem dotyczy alimentów, które płacę na 4-letnią córkę. Była żona właśnie złożyła wniosek o ich podwyższenie do sądu, o czym mnie poinformowała w ostatniej rozmowie telefonicznej. Od roku pracuję za granicą i to zapewne jest powodem jej działania. Jakie znaczenie dla sądu ma fakt, że za granic

 

Zobowiązanie zapłacenia zaległych alimentów

Dostałem pismo od komornika o zajęciu konta bankowego na poczet alimentów. Alimenty mam spłacać córce, która jest pełnoletnia. Nie uchylam się od spłaty, tylko nie mam stałych dochodów. Obawiam się, że komornik zajmie konto żony, a co gorsza mieszkanie. Żona dostała to mieszkanie w darowiźnie od rod

 

Zaprzestanie płacenia alimentów na uczącego się syna i pracującego na czarno

Mój syn skończył szkołę we wrześniu i jest pełnoletni. Płaciłam alimenty na niego na konto ojca. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są szanse na niepłacenie dalej alimentów, pomimo że mój syn podjął naukę w zaocznym liceum, bezpłatnym. To był pomysł ojca, żeby nadal otrzymywał ode mnie pieniądze na sy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »