Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłata za pobyt w domu opieki w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 26.09.2015

Mieszkam w Polsce, lecz matka z siostrą na stałe mieszka w Niemczech. Siostra bez mojej zgody oddała matkę do domu opieki, a ja z urzędu socjalnego otrzymałem formularze do wypełnienia celem opłaty za pobyt matki w domu opieki. Nie zgadzam się z powyższą sytuacją i chcę zabrać matkę do Polski, jednak na to nie zgadza się siostra. Urząd socjalny nie wyrazi zgody na zabranie matki do Polski, jeżeli takiej zgody nie wyrazi moja siostra (poinformowano mnie, że moja siostra decyduje o pobycie mojej matki). Przesyłam całą korespondencję z Sozialamtu i mam pytanie, czy może być tak, że matka pozostanie w Niemczech a urząd socjalny będzie pobierał ode mnie opłaty za jej pobyt w domu opieki?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z przesłanej przez Pana korespondencji z SA wynika, że Pana mama otrzymuje świadczenia od instytucji. SA na podstawie § 94 XII księgi niemieckiego kodeksu socjalnego (Sozialgesetzbuch XII; dalej: SGB XII; dost.: http://www.gesetze-im-internet.de/sgb_12/BJNR302300003.html) może dochodzić od osób zobowiązanych alimentacyjnie wobec Pana mamy zwrotu poniesionych nakładów, gdyż wraz z udzieleniem świadczeń na SA przechodzą roszczenia alimentacyjne do wysokości poniesionych świadczeń. O uprawnieniu SA został Pan pouczony w pierwszym piśmie. Zobowiązanymi alimentacyjnie względem siebie są w pierwszej kolejności krewni w linii prostej (§ 1601 niemieckiego kodeksu cywilnego; dalej BGB; dost.: http://www.gesetze-im-internet.de/bgb/BJNR001950896.html).

 

Wraz z przejściem roszczeń na SA, ten uzyskuje również roszczenie o udzielenie informacji o stanie majątku (Auskunftanspruch), z którym koresponduje obowiązek udzielenia informacji uregulowany w § 1605 ust. 1 BGB – krewni w linii prostej są zobowiązani do udzielania sobie wzajemnie na żądanie informacji o majątku i dochodach.

 

To czego SA jasno nie wyartykułował, to okoliczności w jakich roszczenie nie przechodzi na instytucję udzielającą świadczenia. Takie okoliczności SA ma obowiązek uwzględnić z urzędu, jeżeli uzyska o nich wiedzę (§ 94 ust. 3 in fine SGB XII). Temu też służy przesłanie Panu formularza oświadczenia o stanie majątku. Roszczenia nie przechodzą na SA, o ile ich przejście oznaczałoby niesłusznie rażącą dolegliwość (niem. eine unbillige Härte – § 94 ust. 3 pkt 2 SGB XII). Co więcej wątpliwym jest, czy w ogóle zasadnym jest żądanie przez SA zwrotu świadczeń, gdyż należy mieć na uwadze, że zgodnie z treścią przepisu wyłączone jest również przejście roszczeń uprawnionego na podstawie Rozdziału 4 SGB XII wobec rodziców lub dzieci (§ 94 ust. 1 zd. 2 SGB XII). Rozdział ten reguluje podstawowe zabezpieczenie bytowe osób starszych i o obniżonej zdolności zarobkowania, w tym świadczenia rzeczowe oraz pobyt w zakładzie opieki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

SA może dochodzić roszczeń również na drodze postępowania sądowego.

 

Odnośnie braku zgody Pańskiej siostry. Czy przypadkiem siostra nie została ustanowiona w Niemczech opiekunem prawnym Pana mamy (niem. Betreuer)? Wymóg uzyskania zgody siostry na zabranie mamy z ośrodka wskazywałby na to.

 

SA jest uprawniony do dochodzenia zwrotu wartości roszczeń od krewnych mamy w linii prostej, a więc w pierwszej kolejności od Pana siostry i Pana. Pan może próbować zwolnić się z obowiązku zwrotu na podstawie wyżej wskazanych przepisów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozwód w Niemczech czy rozwód w Polsce?

Mam pytanie o rozwód w Niemczech, bo tutaj wyszłam za mąż (tylko ślub cywilny) i urodziłam córeczkę. Chciałabym się rozwieść, tylko boję się, że ojciec może mi zabrać dziecko albo sąd przyzna ojcu opiekę nad dzieckiem. Co mogę zrobić? Czy poza tym lepiej wziąć rozwód w N

Firma w Polsce a usługi transgraniczne na terenie Niemiec – jak je opodatkować?

Od maja prowadzę własną działalność gospodarczą w Polsce. Prowadzę również usługi transgraniczne na terenie Niemiec w branży usługi budowlane. Jestem firmą jednoosobową na dzień dzisiejszy. Pytanie jest z prawa podatkowego. Mianowicie czy jestem zobowiązany do składania jakichś wn

Renta po konkubencie – czy jest możliwa w Niemczech?

Mój partner jest Niemcem, otrzymuje rentę. Chciałabym po jego śmierci dostawać te pieniądze. Czy jest taka możliwość skoro nie jesteśmy małżeństwem? Jeżeli ślub jest konieczny, to ile trzeba być w związku małżeńskim przed śmiercią, by druga osoba otrzymała rentę po zmarłym?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »