
Indywidualne Porady Prawne
Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkachAutor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 25.04.2012 |
Będę składać wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Dokument potrzebny mi jest do przedłożenia w urzędzie pracy w celu zatrudnienia pracownika. Czy będę musiała wnieść opłatę skarbową? |
Co do zasady wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach podlega opłacie skarbowej w wysokości 21 złotych. Podstawą prawną naliczania opłaty jest art. 1 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
W pewnych przypadkach wydawanie zaświadczeń jest wyłączone z opłaty skarbowej; przypadki te są określone w art. 2 ustawy i są to czynności takie jak:
„1. Dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:
2) dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego; 3) dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo Agencję Rynku Rolnego w sprawach z zakresu wykonywania przez te agencje zadań w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, w tym w sprawach płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego określonych przepisami Unii Europejskiej, pomocy de minimis w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa oraz innych zadań dotyczących organizacji rynków rolnych, z wyłączeniem zadań w zakresie administrowania obrotem z zagranicą towarami rolno-spożywczymi; 3a) wydanie decyzji na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. Nr 72, poz. 619); 4) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach określonych w pkt 3; 5) wydanie zaświadczenia niezbędnego do uzasadnienia wniosków w sprawach wymienionych w pkt 1-4; 6) dokonanie czynności urzędowej i wydanie zaświadczenia w sprawach o zmianę imienia (imion) lub nazwiska osób, którym bezprawnie je zmieniono, a także zstępnych i małżonków tych osób; 7) wydanie zezwolenia przez ministra właściwego do spraw środowiska lub wojewodę na działania związane z czynną ochroną przyrody.
2. Jeżeli zaświadczenie, którego wydanie nie podlega opłacie skarbowej zostanie użyte w innej sprawie niż wymieniona w ust. 1, wydanie tego zaświadczenia podlega opłacie skarbowej”.
Nie podlega opłacie skarbowej również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji), jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione.
Ponieważ ustawa nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem „spraw dotyczących zatrudnienia” – można spotkać się z różnym podejściem urzędów. Ja osobiście uważam, że Pani sprawa mieści się w zakresie tego pojęcia i że zaświadczenie w takiej sprawie powinno podlegać zwolnieniu od opłaty. W praktyce jednak może się okazać, że urzędnicy Pani urzędu skarbowego będą mieli inne zdanie – a w związku z tym, że opłata skarbowa jest stosunkowo niewielka – walczenie w tej sprawie z urzędem może się okazać nieopłacalne.
Moim zdaniem jednak warto spróbować uzyskać zaświadczenie bez ponoszenia opłaty – np. wpisując w adnotacjach do wniosku „sprawa dotycząca zatrudnienia zwolniona z opłaty skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt f z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.)”.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>