Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieszałość gminy w realizacji inwestycji na wywłaszczonych gruntach

Autor: Patrycjusz Miłaszewicz • Opublikowane: 10.03.2016

Mój problem dotyczy opieszałości gminy w budowie drogi osiedlowej na terenie, który na ten cel został wywłaszczony. Od ok. 30 lat w planie zagospodarowania przestrzennego jest zaplanowana droga osiedlowa. Realizacja nie dochodziła do skutku, bo urząd nie mógł wywłaszczyć kilkunastu działek pod tę drogę. W końcu dwa lata temu, korzystając ze „specustawy”, wywłaszczono te tereny. Teraz urząd gminy nie buduje tej drogi, bo nie ma funduszy. Najbardziej jest to uciążliwe dla mnie, bo ta droga przebiegać ma przez środek mojej działki, na której stoi mój dom. Zmieni się dojazd do posesji, który musi być od tej nowej drogi. Teraz jest od innej strony pod kątem 90 stopni. Jeżeli gmina zrobiłaby cokolwiek na tym wywłaszczonym terenie, który prawnie do niej należy, to nie byłoby dojazdu do mojej posesji. Jest to jedyna zamieszkała posesja w obrębie tej nowej drogi. Czy można wystosować pismo do władz gminy, aby przyspieszyli budowę chociaż odcinka drogi na mojej byłej posesji? Wiadomo mi, że mają mieć w nowym budżecie środki na część tej drogi, ale chcą budować od drugiego końca, bo tam jest jakiś supermarket.

Patrycjusz Miłaszewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Tytułem wstępu i zapewne przypomnienia chciałbym zauważyć, iż problematyka wywłaszczenia, a także zwrotów nieruchomości uregulowana jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 518 – dalej ustawa).

 

W opisie wspomniał Pan, iż: „Jeżeli gmina zrobiłaby cokolwiek na tym wywłaszczonym terenie, który prawnie do niej należy, to nie byłoby dojazdu do mojej posesji”. Przyznam, że nie do końca jestem przekonany, czy dobrze rozumiem, ale zakładam, iż chodzi Panu o to, że położenie działki jest takie, iż dojazd do niej może odbyć się tylko od strony nowo wybudowanej drogi i obawia się Pan, żeby gmina nie wykorzystała wywłaszczonego terenu na inny cel.

 

W tym miejscu warto przypomnieć regulację art. 112 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym:

 

„Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.”

 

Ponadto stosownie do art. 119 ust. 1 ustawy decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości powinna zawierać:

 

  1. ustalenie, na jakie cele nieruchomość jest wywłaszczana;
  2. określenie przedmiotu wywłaszczenia przez podanie oznaczenia nieruchomości według księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz według katastru nieruchomości;
  3. określenie praw podlegających wywłaszczeniu;
  4. wskazanie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości;
  5. wskazanie osoby, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości;
  6. zobowiązanie do zapewnienia lokali, o których mowa w art. 116 ust. 1 pkt 5;
  7. ustalenie wysokości odszkodowania.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W końcu istotny jest przepis art. 136 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym: „Nieruchomość wywłaszczona nie może być użyta na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu, z uwzględnieniem art. 137, chyba że poprzedni właściciel lub jego spadkobierca nie złożą wniosku o zwrot tej nieruchomości”.

 

Z powyższego przepisu wynika, iż gmina nie będzie mogła wykorzystać wywłaszczonej nieruchomości na inny cel niż wskazany w decyzji o wywłaszczeniu, a gdyby chciała jednak to zrobić, to wówczas powinna zastosować się do art. 136 ust. 2 ustawy, w myśl którego: „W razie powzięcia zamiaru użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu, właściwy organ zawiadamia poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę o tym zamiarze, informując równocześnie o możliwości zwrotu wywłaszczonej nieruchomości”.

 

Powyższy przepis wskazuje, iż nawet gdyby gmina chciała wykorzystać wywłaszczoną nieruchomość na inny cel niż w decyzji o wywłaszczeniu, to po pierwsze powinna Pana zawiadomić i jeśli nie będzie chciał się Pan zgodzić na to inne wykorzystanie, to przysługiwać Panu będzie prawo do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, przy czym należy mieć na uwadze, iż w takim przypadku zobowiązany będzie Pan do zwrotu otrzymanego odszkodowania.

 

Przechodząc jednak do kwestii, które, jak rozumiem, najbardziej Pana interesują, a zatem jak można wpłynąć na gminę, aby przyspieszyła budowę drogi, pragnę wyjaśnić, iż jest to złożona i skomplikowana sprawa i w dużej mierze zależy od momentu, w jakim w chwili obecnej jest dana inwestycja.

 

Przede wszystkim należałoby sprawdzić, czy inwestycja polegająca na budowie drogi bądź jej części znajduje się w budżecie gminy. Jeżeli nie przeznaczono środków na realizację inwestycji, to oczywistym jest, iż w danym roku nie będzie mogła być realizowana. Wspomnianą kwestię może Pan sprawdzić, udając się do urzędu gminy bądź zapoznając z obowiązującą uchwałą budżetową.

 

Zakładając, iż część inwestycji, tak jak Pan wspomniał, będzie realizowana w roku bieżącym, to następnym krokiem powinno być ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji przetargowej. Być może taka dokumentacja jest już wykonana. Ostatnim krokiem, który wówczas pozostanie inwestorowi, jest wyłonienie w drodze przetargu wykonawcy inwestycji. W dalszym ciągu zakładając, bowiem nie wskazał Pan tych kwestii w pytaniu, należy stwierdzić, iż jeżeli inwestor przewidział w budżecie środki na budowę części drogi i to od strony supermarketu i dewelopera, to tym samym wyłoniony wykonawca budowy drogi zapewne będzie realizował inwestycję tak, jak to zostało przewidziane w warunkach przetargu i w takim przypadku Pana interwencje nie powinny odnieść oczekiwanego rezultatu, bowiem skoro przewidziano w budżecie środki na budowę części drogi od punktu A do B, to tak też będzie przygotowany przetarg, aby wyłonić wykonawcę tego odcinka.

 

Dla Pana najlepiej byłoby gdyby zaplanowano budowę całej drogi bądź też gdyby w chwili obecnej nie przewidziano na rok bieżący budowy drogi bądź jej części. Z Pana informacji jednak wynika, iż przeznaczone są pieniądze na realizację części drogi od strony supermarketu. Jeżeli jednak nie wyłoniono w chwili obecnej wykonawcy, to nie ma przeszkód aby wystosował Pan pismo do burmistrza z prośbą o zmianę zamierzenia i rozpoczęcie budowy od Pana strony. Jednocześnie wskazane jest jak się wydaje, aby udał się Pan na rozmowę osobiście i gruntownie, przekonywująco uzasadnił swoją prośbę. Nie bez znaczenia może okazać się również zaangażowanie radnych, którzy mogliby pomóc Panu do przekonania burmistrza do Pana racji.

 

Reasumując, chciałbym zauważyć, iż w mojej ocenie Pana pismo może odnieść skutek, jeżeli budowa drogi od drugiej strony nie została przewidziana w budżecie bądź w ogłoszonym przetargu na wyłonienie wykonawcy. Jeżeli faktycznie gmina ma środki finansowe jedynie na część drogi, ale nie zdecydowała jeszcze, od której strony zacząć ją budować, to Pana interwencje są pożądane i powinny przybrać formę zarówno pisemną jak i formę osobistej rozmowy z inwestorem. Należy również pamiętać, iż gmina nie może spokojnie czekać przez lata na zgromadzenie funduszy, bowiem stosownie do art. 137 ust. 1 ustawy, nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, jeżeli pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu albo pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany. Konsekwencją uznania nieruchomości za zbędną jest możliwość żądania przez poprzednich właścicieli zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Różnice między studium zagospodarowania przestrzennego a miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Gmina opracowała studium zagospodarowania przestrzennego i teraz przystąpiła do uchwalania planu. Jestem właścicielką gruntu rolnego, złożyłam wniosek do studium o zmianę przeznaczenia działek na budowlane. Mój wniosek nie został uwzględniony, a tereny mojej działki w studium mają oznaczenie rezerwowych terenów budowlanych. Tereny nie są uzbrojone i to jest argument gminy. Teraz gmina wyłożyła projekt planu i w nim moja działka jest znowu oznaczona jako teren rolny. Gmina mówi, że tak to powinno być i jest zgodne z ustawą o planowaniu. Czy jest to prawidłowe działanie (inne oznaczenie w studium i inne w planie)?

Przepisanie mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty

Siostra mojej mamy chce zapisać mi mieszkanie, które wykupiła dwa lata temu z bonifikatą 90%. Jak wygląda możliwość przepisania na mnie tego mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty? Czy można w tym przypadku skorzystać z umowy dożywocia?

Kubeł na śmieci przy domu jednorodzinnym

Mieszkam w prywatnym domu, w którym zameldowane są trzy osoby. Mamy kubeł na śmieci o pojemności 50 l, który nam w zupełności wystarcza, zwłaszcza że segregujemy odpady. Ostatnio komisja miejsca stwierdziła, że pojemnik jest za mały i nasza rodzina powinna mieć pojemnik 150 l. Czy muszę zamówić większy kubeł? Załączam uchwałę urzędu miasta.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »