
Indywidualne Porady Prawne
Opiekunka do dziecka prowadząca działalnośćAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.10.2011 |
Jestem nianią, założyłam własną działalność (opieka dzienna nad dziećmi). Wybieram się na rozmowę kwalifikacyjną i chciałabym wiedzieć, jakie „korzyści” prawne mogę przedstawić rodzicom, by zechcieli ze mną współpracować w tej sytuacji. |
Obecnie nie obowiązuje już (od 1 stycznia 2007 r.) art. 27e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił, że „osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która zgodnie z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawarła umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym i poniosła z tego tytułu wydatki z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, przysługuje odliczenie od podatku po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania tej umowy”.
Odliczenie przysługiwało pod warunkiem, że zawarta umowa aktywizacyjna została zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, a fakt jej zawarcia został potwierdzony zaświadczeniem.
Osoba prowadząca gospodarstwo domowe zachowuje prawo do odliczenia, o którym mowa powyżej (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.), jedynie z tytułu wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r. – wynika to z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Inny rodzaj preferencji, lecz nie ulgę podatkową, wprowadza ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która dotyczy właśnie m.in. niani, którą w myśl ustawy jest „osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanej dalej »umową uaktywniającą«”. Zgodnie z ustawą „niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia. Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Umowa uaktywniająca określa w szczególności:
Powyższa preferencja polega na tym, że „za nianię składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne, opłaca:
Konkludując, brak jest obecnie ulg podatkowych z tytułu „posiadania” niani, a powyższe finansowanie składek dotyczy jedynie umów uaktywniających i moim zdaniem nie ma zastosowania do osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie składek z tego zakresu.
Głównym atutem „niani” prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą jest brak jakichkolwiek formalności dla rodziców.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>