.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieka nad mieszkaniem komunalnym właściciela, który przebywa za granicą

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 22.12.2009

Od kilku lat mieszkam w Irlandii, a w Polsce mam mieszkanie komunalne, które regularnie opłacam. Opiekował się nim mój tata, ale teraz podupadł na zdrowiu, więc obecnie od czasu do czasu przebywa tam moja bratanica. Ostatnio jednak otrzymałam informację od Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, że jeśli będę pozwalała przebywać innym osobom w moim mieszkaniu, grozi mi jego utrata. Ale opieka nad mieszkaniem przez członka rodziny to przecież nie wynajem! Proszę o pomoc – jak to wygląda od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opieka nad mieszkaniem komunalnym właściciela, który przebywa za granicą

Opuszczenie lokalu komunalnego przez najemcę na okres dłuższy niż 12 miesięcy

Przede wszystkim musi mieć Pani na uwadze brzmienie art. 11 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266), zgodnie z którym „właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy”. Uzasadnieniem wypowiedzenia stosunku najmu w tym wypadku jest ustalenie, iż osoba długotrwale niezamieszkująca w lokalu już go nie potrzebuje, bo zaspokaja swe potrzeby mieszkaniowe gdzie indziej. Ponadto argumentem przemawiającym za wypowiedzeniem umowy najmu jest to, iż lokal niezamieszkały niszczeje, m.in. z powodu braku konserwacji, ogrzewania i wietrzenia, a w konsekwencji zachowanie najemcy godzi w mienie gminy.

Czy mieszkanie komunalne można podnająć lub użyczyć?

Rzeczywiście, mieszkania komunalnego nie można podnająć ani użyczyć bez zgody właściciela (szczegółowe zasady wynajmowania lokali określa gmina w uchwale). Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela. Tym samym, jeśli chce Pani podnająć lub użyczyć mieszkania, winna Pani napisać do WRPGKIM wniosek o wyrażenie zgody na podnajem czy użyczenie (warto jednak wiedzieć, że wniosek może być odrzucony). Podnajmowanie lub użyczanie lokalu bez zgody jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu.

 

Jeśli jednak Pani bratanica tylko dogląda mieszkania (a nie zamieszkuje w nim), to myślę, że nie powinna się Pani tym przejmować. Najwyżej proszę wysłać pismo do WRPGKIM, że nie podnajmuje Pani nikomu mieszkania, a jedynie wyznaczyła Pani osobę do doglądania lokalu pod Pani nieobecność w celu utrzymania mieszkania w należytym stanie technicznym.

 

Warto też wspomnieć, iż przebywa Pani za granicą okresowo wyłącznie w celach zarobkowych z uwagi na brak pracy w kraju.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »