.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieka nad dzieckiem po śmierci rodzica

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 03.03.2011

Wraz z byłym partnerem pochodzenia indyjskiego mamy dziecko. Tata dziecka odwiedza nas w Polsce raz w roku na miesiąc, on jednak prawie nie mówi po polsku, więc ma kiepski kontakt z synkiem. Czy w przypadku mojej śmierci opieka nad dzieckiem przypada bezwzględnie jego ojcu (który jest wpisany do aktu urodzenia), czy może zaopiekować się nim ktoś z mojej rodziny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy wypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.

 

Natomiast zgodnie z art. 95 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny”.

 

W przypadku gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda stosowne postanowienie. W postanowieniu sąd może zobowiązać rodziców do określonego postępowania. Dla zastosowania art. 109 cytowanego już kodeksu nie ma znaczenia rodzaj nieprawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej. W każdym wypadku zagrożenie dobra dziecka powinno być poważne, ingerencja sądu bowiem z przyczyn błahych mogłaby nieraz przynieść więcej szkody aniżeli pożytku. Zagrożenie dobra dziecka może dotyczyć zarówno jego interesów osobistych, jak i majątkowych (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 05.03.1947 r., sygn. akt II C. 1043/46 , OSN 1947, poz. 59, J. Ignatowicz, w: Kodeks..., s. 517; J. Gajda, w: Kodeks..., s. 348 i n.).

 

Pomimo tych wielu przepisów obawiam się jednak, że ojcu dziecka stosunkowo łatwo byłoby opuścić wraz z dzieckiem granice Polski i wyjechać, chyba że odpowiednio wcześnie po Pani ewentualnej śmierci zostałby złożony wniosek do sądu o nakazanie określonego zachowania, a sąd by się do takiego wniosku przychylił.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »