Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieka zamienna nad 15-letnim synem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.04.2017

Jestem z żoną po rozwodzie bez orzekania o winie. Mamy plan opieki rodzicielskiej, w którym opiekujemy się synem (15-letnim) naprzemiennie: 2 tygodnie / 2 tygodnie. Do tej pory mamy nierozwiązany problem wspólnego mieszkania. Ja przebywam w nim w okresie opieki nad synem, a była żona przez cały czas. Nie to stanowi problem. Moja była żona straszy mnie sądem rodzinnym, bo opiekę nad synem rozpoczynam od godz. 0.00 w poniedziałek, a kończę o 24.00 w niedzielę. W dniu rozpoczęcia opieki jestem zawsze kilka godzin wcześniej, ok. godz. 20 w niedzielę. I po dwóch tygodniach wyjeżdżam też ok. 20. Tymczasem jej zdaniem w tej sytuacji pozostawiam od 20 do 24 syna przez 4 godziny w nocy bez opieki. W tym czasie była żona oczywiście jest w domu. Wydaje mi się to wszystko absurdalne i złośliwe. Ale czy z punktu widzenia prawa na pewno nie mam się czego obawiać?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż sprawowanie opieki na dzieckiem do godz. 24:00 nie nakłada na Pana obowiązki ciągłego przebywania z dzieckiem.

 

Po drugie, jak słusznie Pan zauważa, absurdalność stawianych Panu zarzutów jest tak duża, że trudno się do niej odnosić. Jednakże, w mojej ocenie, nawet gdyby Pana była żona próbowała cokolwiek czynić w sądzie, to sąd pierwsze zapyta, czy była żona cały czas spędza z synem, czy syn np. sam idzie do szkoły? Czy sam chodzi na zakupy? Czy sam (bez obecności rodzica) syn spotyka się z kolegami ze szkoły? Czy sam np. podróżuje po mieście? Proszę rozpytać syna na powyższe okoliczności i próbować ustalić, jak zachowuje się matka, gdy Pan nie sprawuje opieki. Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania będą dla Pana korzystne, tj. syn robi wszystko sam, należy dokonać zarzutu przeciwnego wobec byłej żony, że owszem Pan zostawia dziecko bez opieki na 4 godziny, ale ona jako matka czyni to samo, gdy ten jest w drodze do szkoły, na spotkania z kolegami itp. Proszę także wskazać, iż jej zarzut jest tym bardziej absurdalny i nieuzasadniony, że gdy Pan opuszcza mieszkania była żona pozostaje w nim z synem, kiedy syn idzie do szkoły sam, a wówczas żadne z Państwa mu nie towarzyszy.

 

Po trzecie należy rozpytać syna, czy mama w ciągu tygodnia kiedy sprawuje opiekę nad nim, nie wychodzi sama z domu, pozostawiając syna w tymże mieszkaniu samego?

 

Reasumując, musi Pan rozpytać syna, jak zachowuje się matka (była żona) wobec syna, jak Pana nie ma w mieszkaniu. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile nie sądzę, by sąd zechciał cokolwiek w tym temacie zmieniać, bowiem zarzut Pana byłej żony, jak słusznie Pan zauważa, jest złośliwy i nie ma żadnego związku z dobrem dziecka. Sąd w tego rodzaju sprawach w pierwszej kolejności pochyla się nad dobrem małoletniego dziecka, a to z kolei powoduje, że ambicje Pana byłej żony nie będą w ogóle brane pod uwagę. Informacje, które uzyska Pan od syna, proszę jedynie wykorzystać do kontrataku, by niejako uciszyć stawiane Panu zarzuty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zgoda na wydanie dokumentów dla dziecka i na jego wyjazdy za granicę

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Wraz z byłą żoną mamy pełne prawa rodzicielskie w stosunku do syna. Od kilku lat przebywam za granicą, ale staram się regularnie odwiedzać dziecko, mamy codzienny kontakt przez telefon i komunikatory. Była żona chce, bym podpisał wniosek o wyda

Dziecko z mężatką i walka o prawa rodzicielskie

Przez kilka lat miałem romans z mężatką. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko – córeczka. Z testów DNA wynika, że to ja jestem ojcem. Matka dziecka postanowiła, że zostanie z mężem, który twierdzi, że chce być tatą dla mojej córki. Czy sąd może pozbawić mnie władzy

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z g
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »