.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieka nad dziećmi po połowie a wystąpienie żony o alimenty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 21.03.2017

Nie mieszkam z żoną, opiekujemy się dziećmi po połowie – czyli po 4 dni u każdego z nas. Wszystkie koszty związane z dziećmi dzielimy po połowie. Żona chce wystąpić o dodatkowe alimenty. Jak sąd może rozpatrzyć wniosek żony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opieka nad dziećmi po połowie a wystąpienie żony o alimenty

Fot. Fotolia

Kodeks rodzinny i opiekuńczy kwestię miary alimentacji definiuje następująco:

 

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

 

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

 

Ten właśnie przepis powinien stać się w przyszłości (w razie roszczeń alimentacyjnych matki dzieciom) kanwą do obrony Pana interesów. Wówczas będzie Pan musiał wykazać, że:

 

  • roszczenie jest nienależne bowiem zaspakajane potrzeby dzieci są równoważnie realizowane przez oboje rodziców,
  • sytuacja zarobkowa i majątkowa rodziców jest porównywalna,
  • Państwa wkład w wychowanie dzieci jest taki sam.

 

Jednak powyższe trzy istotne w sprawie przesłanki nie mogą stać się jedynie Pana twierdzeniem, ale mają zostać udowodnione przed sądem. Nie ma bowiem wątpliwości, że matka dziecka nie uzna Pana twierdzeń. W takim przypadku sporu o to, kto więcej zarabia i kto więcej daje na dzieci i więcej się nimi zajmuje – w grę wchodzą dowody zarówno wydatkowania kwot na dzieci, jak i dowody na sytuację majątkową i zarobkową obu stron. Ponadto – nie ukrywam, że warto już wcześniej zadbać o takie dowody, aby gromadzić je na przestrzeni czasowej, a nie w ostatniej chwili – gdy matka złoży pozew. Warto także zadbać o świadków, którzy potwierdzą w jaki sposób realizuję pan opiekę naprzemienną mając taki sam wkład jak matka w stanie o wychowanie dzieci. Często bowiem rodzice są przekonani, że samo orzeczenie opieki naprzemiennej stanowi dowód jej realizacji – co niestety nie jest tak traktowane w sadzie, szczególnie gdy druga strona podnosi twierdzenia, że jej wkład w wychowanie dzieci i opiekę nad nimi jest większy.

 

Na koniec jeszcze dodam, że wcale Pan nie musi czekać, aż matka dzieci poda Pana do sądu – może Pan wystąpić o uregulowanie kwestii alimentacyjnej sądownie poprzez orzeczenie wzajemnego zniesienia obowiązku alimentacyjnego.

 

Tyle w kwestii alimentacji potrzeb dzieci. Jednak z Pana opisu sprawy wynika, że matka dzieci to Pana żona (nie jest Pan więc po rozwodzie ani po orzeczeniu separacji). W takim przypadku musi Pan mieć świadomość, że roszczenia alimentacyjne żony to coś więcej niż tylko alimenty na dzieci. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi bowiem:

 

„Art. 27. [Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny]

Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

 

Pana żona więc z tego tytułu może dochodzić alimentów i wówczas sąd je zasądzi, gdy wykaże ona, że Pan nie zaspakaja potrzeb rodziny, a jedynie potrzeby dzieci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »