Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Operacje finansowe w rodzinie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.09.2012

Czy zgodny z prawem jest następujący cykl operacji finansowych w rodzinie związanych z darowizną: 1. Ojciec otrzymuje darowiznę w euro od swojej siostry z zagranicy i zgłasza ten fakt do urzędu skarbowego. 2. Po ok. 1 miesiącu ojciec przekazuje połowę tej kwoty w PLN jako darowiznę swojemu synowi, który zgłasza ten fakt do US. 3. Syn niezwłocznie przekazuje połowę darowizny otrzymanej od ojca swojej żonie – również jako darowiznę. Żona zgłasza otrzymanie darowizny do swojego US. 4. Syn i jego żona wykorzystują otrzymane środki do zakupu nieruchomości i w akcie notarialnym są określeni jako współwłaściciele nieruchomości?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W rezultacie opisanych operacji finansowych w rodzinie połowa darowizny otrzymanej przez ojca została przekazana synowi i jego żonie bez odprowadzania podatku, a wykorzystując otrzymane środki, małżonkowie wspólnie zakupili nieruchomość.

 

Co do zasady jest to w pełni zgodne z prawem, jednak mocno wątpliwe w przypadku, gdy siostra ojca daruje pieniądze po to, by otrzymali je syn i żona.

 

Proszę pamiętać, iż nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.

 

Zgodnie z art. 199a § 2 Ordynacji podatkowej „jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej”.

 

Innymi słowy, jeśli organ ustali, iż rzeczywistym zamiarem siostry ojca była darowizna na rzecz bratanka i jego żony, skutki podatkowe, mimo przeprowadzenia „pośrednich” darowizn (operacji finansowych), zostaną określone tak, jakby to siostra ojca bezpośrednio bratankowi i jego żonie darowała środki.

 

Ponadto, zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, „podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Innymi słowy, jeśli rzeczywistym siostry ojca jest darowizna na rzecz bratanka i jego żony, moim zdaniem jest to tzw. obejście prawa, czyli działanie z prawem niezgodne.

 

Nie wszyscy prawnicy są jednak takiego jak ja zdania. Niektórzy szanowani przedstawiciele gałęzi prawa podatkowego, jak np. doktor Aleksy Goettel (Darowizny na rzecz członków rodziny jako sposób unikania opodatkowania, ABC nr 101974, komentarz praktyczny), wprost doradzają taki sposób kształtowania darowizn. Przywołany autor w tym komentarzu wskazuje:

 

„Ciotka postanawia darować bratankowi samochód. Z racji przynależności do drugiej grupy podatkowej podatek będzie relatywnie wysoki (stawka kwotowo-procentowa – 719, 50 zł i 7%, 9% lub 12%). Jednocześnie ciotka zdaje sobie sprawę, że bratanek nie skorzysta ze zwolnienia obowiązującego na mocy art. 4a u.p.s.d., gdyż w tzw. «zerowej» grupie podatkowej ciotki nie uwzględniono. Postanawia więc darować samochód swemu bratu, ten zaś przekazuje ów samochód – oczywiście w drodze darowizny – synowi. Tak ciotka względem brata, jak i brat względem syna pozostają w pierwszej grupie podatkowej (niższe stawki). Jednak najważniejsze jest to, że obie transakcje podlegają zwolnieniu od podatku, gdyż najpierw ciotka daruje ojcu bratanka («rodzeństwo» – patrz art. 4a u.p.s.d.), następnie ojciec daruje samochód synowi («zstępny» – patrz art. 4a u.p.s.d.) co powoduje, że w obydwu sytuacjach mamy «zerową» grupę podatkową”.

 

Reasumując, nie sposób jednoznacznie ocenić na gruncie obowiązującego prawa, czy opisane operacje finansowe w rodzinie stanowią, czy nie stanowią obejścia prawa. Zdania ekspertów są tu podzielone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Księgi rachunkowe w spółce z o.o.

Jestem właścicielką jednoosobowej spółki z o.o., która jest zarejestrowana w KRS od października tego roku*. Z wpłaconego kapitału zakładowego opłaciłam biuro i zakup niezbędnych urządzeń biurowych. Poza tym nie było żadnych operacji finansowych. Rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wiem, że na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się sprawozdanie finansowe. Z czego składa się takie sprawozdanie? Czy muszę przedstawić w urzędzie skarbowym raport za cały rok?

 

Tytuł przelewu darowizny

Mama jest w trakcie sprzedaży nieruchomości. Uzyskane środki chce mi przekazać w drodze darowizny. Otrzymała niedawno od nabywcy zadatek, który mi przekazała, a ja wpłaciłem go na swoje konto. Niestety, w przelewie nie opisałem go jako darowiznę od mamy, tylko jako swój własny przelew. Dla urzędu skarbowego nie będzie więc to dowód na otrzymanie darowizny. Co mogę teraz zrobić, by naprawić ten błąd?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »