Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opcje menedżerskie – zasady ogólne, sposób opodatkowania

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 07.12.2009

Autor omawia specyfikę programów opcji menedżerskich oraz sposób ich opodatkowania.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Celem realizacji programów akcji menedżerskich jest przede wszystkim chęć utrzymania w podmiocie go realizującym najważniejszych pracowników oraz zwiększenie poczucia ich odpowiedzialności za jego losy. Ponadto opcje prowadzą do utożsamienia interesów pracowników i akcjonariuszy, bo dochód pracownika z opcji pracowniczych powstaje tylko wtedy, gdy wzrasta wartość spółki.

 

Programy opcji menedżerskich polegają na zaoferowaniu wybranej grupie pracowników prawa do zakupu akcji spółki po cenie preferencyjnej, czyli niższej od rynkowej, ale nie niższej niż cena nominalna (art. 309 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych).

 

Podstawową kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest charakter prawny opcji menedżerskich (opcji na akcje). Generalnie opcje na akcje stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z dnia 23 września 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

 

Opcje na akcje dotyczą nowo emitowanych akcji spółki. Pracodawca i pracownik zawierają umowę o nabyciu przez tego drugiego nieodpłatnego prawa do kupna określonej liczby akcji spółki po określonej cenie i po upływie określonego czasu. Pracownik z prawa realizacji opcji może nie skorzystać, co jest określane jako rezygnacja z wykonania opcji lub odrzucenie opcji. Opcje mają charakter osobisty i nie mogą być przedmiotem przeniesienia własności. Po późniejszym nabyciu akcji spółki, pracownicy uzyskują pełną swobodę dysponowania nimi, co oznacza, że mogą dokonać ich sprzedaży.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przyznanie opcji na akcje stanowi zatem jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości. Trudno w takim przypadku mówić o powstaniu przychodu podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 11 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Warto zauważyć, że w dniu nabycia opcji na akcje nie można stwierdzić, iż ich realizacja przyniesie wymierne skutki ekonomiczne. Dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą, a ceną wykonania nie jest bowiem gwarantowana, natomiast jest zależna od kursów akcji. Uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji nie powoduje zatem powstania przychodu u pracownika.

 

Potwierdza to również art. 24 ust. 12 ustawy o PIT, zgodnie z którym dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.

 

Oznacza to, że w chwili realizacji praw wynikających z opcji, czyli nabycia akcji, powstaje przychód z realizacji praw wynikających z tych opcji (przychód z kapitałów pieniężnych), zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

 

Zgodnie z zasadami opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, które zostały określone w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy z kapitałów pieniężnych wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochód w przypadku odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, ustala się stosownie do zapisu art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Dochód podlegający opodatkowaniu stanowić będzie różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

 

Ponieważ osoby realizujące prawa wynikające z praw pochodnych w zasadzie nie ponoszą kosztów uzyskania przychodów, opodatkowaniu podlegać będzie de facto przychód, czyli suma przychodów uzyskanych z tytułu realizacji praw wynikających z instrumentów pochodnych.

 

Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z dochodami z innych źródeł (w tym opodatkowanych według skali). Po zakończeniu roku podatkowego, podatnik będzie zobowiązany w odrębnym zeznaniu PIT-38 (składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskany został dochód) wykazać łączny dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

 

Generalnie powyższy sposób opodatkowania potwierdzają również organy podatkowe (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 listopada 2008 r. IPPB2/415-1188/08-4/JS; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 października 2008 r. ILPB1/415-536/08-2/RP i wiele innych).

 

Nadmienić jednak należy, że zdarzają się również inne, mniej korzystne stanowiska organów podatkowych, stanowiące, iż uzyskane przez osoby fizyczne przysporzenie majątkowe wynikające z realizacji uprawnień wynikających z udziału w programie opcyjnym, powinno być, niezależnie od sposobu realizacji, zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na to, że pracodawca pokrywa koszty uczestnictwa pracownika w tych programach. Zdaniem organu podatkowego, w tej sytuacji powstaje po stronie pracownika nieodpłatne świadczenie stanowiące składnik jego wynagrodzenia (postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 maja 2009 r. IPPB2/415-123/09-2/AK).Stan prawny obowiązujący na dzień 07.12.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat

Autor omawia podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat i wpływ działu na zwolnienia z opodatkowania.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – część 1

Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej części wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie wartości początkowej w kontekście przepisów prawa.

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości

Autor omawia podstawowe uregulowania dotyczące nieodpłatnego udostępniania nieruchomości na tle podatku dochodowego. Rozwiewa również wątpliwości, jakie narosły wokół tego tematu w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »