.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia

Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia najczęściej uregulowany jest w zapisach tejże umowy. Czasami możliwy jest okres wypowiedzenia umow-zlecenia właściwie z dnia na dzień, jednak te kwestie lepiej wcześniej ustalić z pracodawcą. Poczytaj więcej o okresie wypowiedzenia umowy-zlecenia.

 Umowa o pracę czy umowa-zlecenie – kiedy umowa-zlecenie jest niedopuszczalna?

W okresie kryzysu gospodarczego pracodawcy szczególnie często próbują oszczędzać, niestety także na zatrudnianiu pracowników. Jednym z przejawów takich oszczędności są próby zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

Nie ulega wątpliwości, że:
trwałość stosunku pracy, której wyznacznikami są m.in.:
obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony,
kontrola związkowa takiego wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz
możliwość poddania sądowej kontroli zgodności z prawem rozwiązania umowy pracę, jak również
pewne szczególne świadczenia przysługujące zasadniczo tylko pracownikom, jak np.:
prawo do urlopu wypoczynkowego czy
obowiązek zapłaty przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku jej świadczenia w pełnym wymiarze czasu pracy

– generują dodatkowe koszty, niewystępujące przy większości umów cywilnoprawnych, np. przy umowie-zleceniu czy umowie o pracę.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

 Umowa-zlecenie jest umową cywilnoprawną – nie stosuje się do niej przepisów Kodeksu pracy. Przez umowę-zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla zleceniodawcy.

Należy jednak pamiętać, iż prawo zabrania zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Jeżeli więc Pani praca spełnia definicję umowy o pracę, tzn. jest wykonywana w określonym miejscu, czasie i pod nadzorem, to może Pani wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy.    Przeczytaj pełną treść

 

 Sąd Najwyższy stwierdził, że umowa-zlecenie zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (art. 746 K.c.).

Jak wynika z uregulowań zawartych w Kodeksie cywilnym (umowa-zlecenie), zarówno dający zlecenie jak i je przyjmujący mogą wypowiedzieć zawartą między nimi umowę. Ustawodawca nie przewidział w tej kwestii żadnego rozróżnienia w odniesieniu do umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony. Zatem czego ustawa nie rozróżnia, należy traktować w taki sam sposób. Mimo że zasadą jest, iż umów terminowych nie można wypowiadać, ustawodawca dopuszcza takie wypowiedzenie w stosunku do zawartej umowy-zlecenia niezależnie od jej rodzaju.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Umowa-zlecenie a ciąża – jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży?
Pracuję na umowę-zlecenie w prywatnej szkole językowej. Odprowadzam dobrowolny zasiłek chorobowy do ZUS. Od grudnia przebywam na zwolnieniu ze względu na ciążę. Ponieważ do okresu składkowego wlicza mi się poprzedni okres zatrudnienia, jestem już uprawniona do zasiłku chorobowego. Jak wygląda mój zasiłek macierzyński, jeśli umowa-zlecenie kończy się 30.06.2010 r., a poród przewidywany jest na sierpień? W czerwcu będę wciąż na zwolnieniu lekarskim – czy pracodawca ma więc obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu? Jeśli nie, to czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?(Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia)

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Czy jest zgodny z prawem 14-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę? Wydawało mi się, że okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być 3-miesięczny. Nie spodziewałem się, że otrzymam wypowiedzenie, a dziwnym zbiegiem okoliczności nie podpisałem tamtego dnia listy obecności. Czy będzie więc w mocy takie wypowiedzenie, jeśli przedłożę zaświadczenie lekarskie od tego dnia o niezdolności do pracy?(Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia)

Umowa-zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Czy jest możliwość zatrudnienia sprzedawcy w małym sklepie spożywczo-przemysłowym na umowę-zlecenie zgodnie z przepisami prawa?

(Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia)

Konsekwencje zawarcia umowy o dzieło zamiast umowy-zlecenia

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam ok. 10 osób na umowę o dzieło. Miałem jednak kontrolę inspekcji pracy, która stwierdziła, że charakter pracy wyklucza umowę o dzieło, a dotychczasowe umowy powinienem zamienić na umowy-zlecenia i odprowadzić od nich zaległe składki ZUS. Zapłacenie zaległych składek będzie się wiązało ze znacznym obciążeniem finansowym. Czy jest jakieś korzystne wyjście z tej sytuacji?

(Okres wypowiedzenia umowy-zlecenia)

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl