

Indywidualne Porady Prawne
Okres wypowiedzenia umowy o pracęZ kwestiami dotyczącymi wypowiedzenia umowy o pracę spotkało się lub spotka w przyszłości wielu pracowników. W niniejszym artykule omówione zostały okoliczności pozostawania w okresie wypowiedzenia jak również zagadnienia uprawnienia pracownika do wolnych dni na poszukiwanie pracy, możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, jak również problemy związane z zastosowaniem krótszego okresu wypowiedzenia. … Skutkiem wypowiedzenia przez jedną ze stron stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia to czas, jaki upływa od momentu złożenia przez jedną ze stron oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do chwili rozwiązania stosunku pracy. Jego szczególną cechą jest obowiązek świadczenia w tym czasie pracy przez pracownika oraz istnienie wszystkich innych praw i obowiązków stron stosunku pracy.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
![]() Izabela Nowacka-Marzeion
… Niemniej w art. 36 § 6 K.p. ustawodawca wprost dopuścił możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia. Strony mogą bowiem „po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę”.
… W przedmiotowej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest złożenie odwołania do sądu pracy w terminie w nim wskazanym, z powołaniem się na istnienie pomiędzy stronami stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony, a tym samym:
W odwołaniu od wypowiedzenia może Pan wnosić – na mocy art. 45 Kodeksu pracy – o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu Pana do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. … Przeczytaj pełną treść
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Indywidualne Porady Prawne
Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Treści powiązane
Wypowiedzenie po urlopie wychowawczym
Szefowa postanowiła mnie zwolnić po moim powrocie z urlopu macierzyńskiego. Pracowałam u niej na pełny etat od 2000 r. i miałam podpisaną umowę na czas nieokreślony. Mam także zaległy urlop z 2006 r. Chciałabym się dowiedzieć, czy szefowa może mnie zwolnić od razu po moim powrocie. Czy należy mi się jakieś wypowiedzenie oraz wynagrodzenie? Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony W artykule omówiono problematykę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, w tym na zastępstwo, dokonane przez pracownika i przez pracodawcę na zasadach ogólnych a także w razie zaistnienia przesłanek z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych Pracodawca oznajmił mi, że z przyczyn ekonomicznych musi zlikwidować moje stanowisko pracy (brak środków na dalsze utrzymywanie stanowiska). Zaproponowano mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy to dla mnie korzystne? Czy nie powinno być wypowiedzenie z winy pracodawcy? Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Jaki przysługuje mi okres wypowiedzenia no i co z urlopem? Jak najkorzystniej dla mnie rozwiązać ten stosunek pracy? Zatrudniona jestem od 27 czerwca 2007 roku, na czas nieokreślony, na 1/2 etatu. Firma zatrudnia 10 osób. Okres wypowiedzenia umowy o pracę a ciąża pracownicy W czerwcu 2008 r. wypowiedziałam umowę pani zatrudnionej na umowę na czas określony z powodu likwidacji etatu. Zachowałam dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W sierpniu tego roku otrzymałam słabo odbite ksero zaświadczenia lekarskiego z datą 19.07.2007 (!) stwierdzające, iż moja była pracownica jest w 9 tygodniu ciąży. Powiedziano mi też, że zwolniłam kobietę w ciąży i grożono mi podaniem do sądu. Sama zainteresowana nie kontaktuje się ze mną nawet telefonicznie. Nie wiem, jak traktować to zaświadczenie (ksero, zeszłoroczna data). Jeśli pracownica naprawdę była w ciąży w chwili wymówienia, to co powinnam zrobić? Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę W maju 2005 r. zawarłem umowę o pracę na czas nieokreślony, która została rozwiązana w marcu 2008 r. z powodu uzyskania przeze mnie prawa do emerytury. Kolejną umowę zawarłem z pracodawcą tydzień później – także na czas nieokreślony. Jak długi jest okres wypowiedzenia obecnej umowy? Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony W artykule omówiono problematykę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony. Scharakteryzowana pojęcie pozostawania w okresie wypowiedzenia oraz przeanalizowano uprawnienia pracownika do dni na poszukiwanie pracy, możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, jak również roszczenia związane z zastosowaniem krótszego okresu wypowiedzenia.
|
Zapytaj prawnika