Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres przedawnienia roszczeń o zapłatę

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.02.2012

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń o zapłatę, które wnosi firma w stosunku do innej firmy? A jak to wygląda w przypadku dwóch osób fizycznych (dawnego członka zarządu) na drodze cywilnej? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Pana pytania stanowi przepis art. 118 Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z jego treścią „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”.

 

Termin dziesięcioletni i trzyletni są terminami ogólnymi, od których odstępstwa w kierunku przedłużenia lub skrócenia może przewidywać tylko przepis rangi ustawowej.

 

Roszczenia spółki przeciwko spółce jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają najkrótszemu terminowi przedawnienia, tj. 3-letniemu.

 

Jeżeli chodzi o przedawnienie roszczeń wobec członka zarządu, to sytuacja dotychczas była niejasna. „Do roszczeń wierzycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeciwko członkom jej zarządu (art. 299 ksh) mają zastosowanie przepisy o przedawnieniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym” – uznał Sąd Najwyższy w składzie 7-osobowym.

 

Roszczenia w stosunku do członków zarządu ulęgają przedawnieniu w terminie 3 lat liczonych od dnia, gdy poszkodowany wierzyciel dowiedział się o szkodzie (tj. od dnia, kiedy wierzyciel został poinformowany przez komornika o bezskuteczności egzekucji; warto podkreślić, że w tym wypadku chodzi o sam fakt powzięcia wiadomości o bezskuteczności, który może nastąpić wcześniej niż formalna informacja od komornika, bo wierzyciel np. może dowiedzieć się tego od innych wierzycieli, którzy wcześniej uzyskali informacje o bezskuteczności egzekucji) i osobie zobowiązanej do jej naprawienia (czyli o osobie członka zarządu spółki z o.o.). Nie później jednak niż 10 lat od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego szkodę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - cztery =

»Podobne materiały

Przedawnienie wierzytelności z działalności gospodarczej

Ponad 10 lat temu wziąłem telefon na abonament. Nie zapłaciłem kilku rachunków. W 2006 r. skontaktował się ze mną ktoś w celu spłacenia należności. Uzgodniliśmy, że będę spłacać w ratach. Wpłaciłem jednak tylko niewielką kwotę i wyjechałam za granicę. Zapomniałem o całej sprawie. Ostatnio na mój sta

 

Zapłata przedawnionego długu

Co mam zrobić, by nie płacić przedawnionego długu? Wysłałem już pismo do firmy windykacyjnej w którym uchylam się od spłacenia, lecz to nie pomogło. Ostatnio otrzymałem przedsądowe wezwanie do zapłaty.

 

Przedawnienie kredytu bankowego

Moje pytanie dotyczy kredytu, który zaciągnęłam w banku 11 lat temu. Przez ten czas nie dostawałam żadnych pism ze strony banku. Obecnie mieszkam za granicą. Od kilku miesięcy dostaję pisma od komornika na adres pod którym jestem zameldowana. Listów nikt nie odbiera, a w domu w którym jestem zameldo

 

Czy rachunki za wodę sprzed kilku lat są przedawnione?

Otrzymałam rachunki za wodę z roku 2008 i 2009 w 2012 r. Czy są już przedawnione?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »