Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.07.2014

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski. Czy 2 lata z pierwszego wyroku zostaną orzeczone, czy czeka mnie tylko kara z drugiego wyroku, za którą jestem ścigany?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści Pana pytania wynika, iż został Pan dwukrotnie skazany za posiadanie narkotyków. Pierwszy wyrok został wydany w 2005 r., kiedy to sąd wymierzył Panu karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Drugi wyrok został wydany 2,5 roku po uprawomocnieniu się pierwszego wyroku. W chwili obecnej oczekuje Pan na ekstradycję do Polski.

 

Jako że nie wskazuje Pan na stan swojej wiedzy w zakresie przysługujących Panu praw, pozwoli Pan, iż w pierwszej kolejności wskażę na przepisy prawa regulujące ENA i zarządzenie wykonania kary, a następnie przejdę do orzecznictwa i poglądów literatury w odniesieniu do Pana problemu.

 

W razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym – z urzędu lub na wniosek właściwego sądu rejonowego, może wydać europejski nakaz aresztowania.

 

Wydanie nakazu jest niedopuszczalne:

 

  • w związku z prowadzonym przeciwko osobie ściganej postępowaniem karnym o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku,
  • w celu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 4 miesięcy albo innego środka polegającego na pozbawieniu wolności na czas nieprzekraczający 4 miesięcy.

 

Jeżeli istnieje podejrzenie, że osoba ścigana może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a jej miejsce pobytu nie jest znane, prokurator, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym sąd okręgowy, który wydał nakaz, przesyła jego odpis do centralnej jednostki policji współpracującej z Interpolem z wnioskiem o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych. Jeżeli miejsce pobytu osoby ściganej jest znane lub zostało ustalone w wyniku poszukiwań, o których mowa w § 1, prokurator, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym sąd okręgowy, który wydał nakaz, przekazuje go bezpośrednio organowi sądowemu państwa wykonania nakazu; odpis nakazu przekazuje się Ministrowi Sprawiedliwości.

 

Reasumując, w razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, można wydać europejski nakaz aresztowania. Nie jest wymagany wyrok sądu. Warunkiem koniecznym jest podejrzenie, jak i podległość pod jurysdykcję polskich sądów karnych, a także okoliczność przebywania na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

 

Pana zatrzymanie nastąpiło zatem, mniemam, na podstawie ENA.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż drugi wyrok uprawomocnił się przed upływem okresu próby wskazanego w pierwszym wyroku, tj. przed upływem 3 lat.

 

Zasadnicze znaczenie z punktu widzenia Pana interesu ma treść art. 75 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności”.

 

Zgodnie z art. 115 § 3 „przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne”.

 

Nie ulega wątpliwości, iż drugi czyn jest podobnym czynem do tego, którego dopuścił się Pan za pierwszym razem. Obydwa czyny przewiduje bowiem ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

W takiej sytuacji w mojej ocenie winno nastąpić zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w pierwszym wyroku.

 

Ustawodawca posługuje się bowiem terminem „sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności”, uniemożliwiając tym samym możliwość niezarządzenia wykonania kary. Sąd jest bowiem zobligowany do jej zarządzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - siedem =

»Podobne materiały

Okres próby i ekstradycja

W listopadzie 2009 r. dostałem wyrok za paserstwo: rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Kilka miesięcy temu zostałem zatrzymany przez policję za jazdę po alkoholu. Obecnie dostałem wezwanie do sądu. Czy posiedzenie będzie dotyczyło odwieszenia wyroku? Myślałem, że przestępstwo z

 

Dobrowolne poddanie się karze pieniężnej a zabrane prawo jazdy

Kilka tygodni temu zatrzymano mnie o 9.30 rano na kontrolę drogową. Poprzedniego dnia wieczorem piłam alkohol, ale rano byłam zupełnie pewna swojej trzeźwości. Alkomat wykazał jednak 0,13 mg/l alkoholu. Poddałam się dobrowolnie karze pieniężnej, mimo to odebrano mi prawo jazdy. Co powinnam zrobić, b

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »