.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres na wyznaczenie nowego partycypanta

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 02.03.2015

Zajmuję lokal TBS od 9 lat. W umowie mam zapis, że okres na wyznaczenie przeze mnie nowego partycypanta trwa do 5 lat po zakończeniu inwestycji przez TBS. Ten czas już minął. Czy mimo to mogę skorzystać z tego prawa? Jeśli tak – na jakiej podstawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) działają w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa społecznego. W przypadku umów zawartych przed 2005 r. partycypant może dokonać cesji przysługujących mu praw, jednak pod warunkiem, że w umowie zawartej z TBS nie została zawarta klauzula dotycząca zgody towarzystwa na ewentualną cesję praw wynikających z umowy partycypacyjnej czy też wprowadzająca inne ograniczenia.

 

Odnosząc powyższe do Pani sytuacji, należy stwierdzić, iż po upływie 5 lat od zakończenia inwestycji Pani jednostronne uprawnienie do wskazania nowego partycypanta wygasło. Aktualnie może Pani dokonać cesji praw i obowiązków wynikających z umowy partycypacyjnej tylko za zgodą TBS.

 

Powyższe potwierdza art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. W Pani przypadku cesji praw i obowiązków wynikających z umowy partycypacyjnej po 5 latach od zakończenia inwestycji sprzeciwia się właśnie zastrzeżenie umowne, o którym mowa w art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego. Podsumowując, obecnie może Pani dokonać przedmiotowej cesji, ale wyłącznie za zgodą TBS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »