Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres grzewczy w mieszkaniu komunalnym

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 02.07.2012

Wynajmuję mieszkanie komunalne. Na własny koszt dokonałam wielu napraw i wymian. Okres grzewczy jest jednak horrorem dla mojego portfela. Nie mogę odpowiednio ogrzać mieszkania, ponieważ ściany budynku są stare, nieocieplone, a cała kamienica w ogóle nie trzyma ciepła. W okresie grzewczym płacę ok. 1800 zł za rachunki. Urząd miasta twierdzi, że nie ma pieniędzy na odnowę budynku. Czy mogę starać się o jakieś ekspertyzy dotyczące termoizolacji? Jak wykazać, że i tak nie mogę ogrzać mieszkania, a płacę zawrotne kwoty? Jak starać się o odszkodowanie lub remont budynku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sytuacja, w której się Pani znalazła, jest rzeczywiście trudna i specyficzna. Bez wątpienia zgodnie z obowiązującym prawem za utrzymanie obiektu w należytym stanie odpowiada właściciel obiektu, czyli w Pani przypadku gmina, a nie najemca jednego z lokali mieszkalnych. Zgodnie z Kodeksem cywilnym i ustawą o ochronie praw lokatorów wszelkie naprawy budynku obciążają wynajmującego. Zgodnie z art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów „wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami”. Zgodnie z tym przepisem „do obowiązków wynajmującego należy także w szczególności:

 

1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia;

2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt. 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;

3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

 

  1. napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,
  2. wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków”.

 

Niestety żaden z przepisów nie odnosi się wprost do kwestii termomodernizacyjnych, a więc nie wyznacza standardów, jakie musi spełniać budynek, i kiedy właściciel zobowiązany jest do przeprowadzenia remontu. Oczywiście istnieje wiele programów rządowych mających na celu wspieranie tego rodzaju remontów, ale decyzja o rozpoczęciu remontu zależy wyłącznie od właściciela budynku, który często broni się faktem braku odpowiednich funduszy.

 

Nie oznacza to jednak, że jest Pani pozbawiona jakichkolwiek środków prawnych i okres grzewczy zawsze będzie taki kosztowny. Po pierwsze może Pani skorzystać z dyspozycji przepisu art. 664 Kodeksu cywilnego: „jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad”. Niestety roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach (niestety zapewne taką linię obrony przyjmie gmina). Aby skutecznie żądać obniżenia czynszu (zwłaszcza w okresie grzewczym), powinna Pani wystąpić do wynajmującego z pisemnym wezwaniem do obniżenia czynszu w wezwaniu tym proszę wskazać, o jaką kwotę żąda Pani zapłaty. Dobrze też byłoby, aby załączyła Pani protokół z badania utraty ciepła w Pani lokalu, najlepiej ze wskazaniem, jaką kwotę mogłaby Pani miesięcznie zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyby lokal był odpowiednio zaizolowany. Jeżeli jest to możliwe, może Pani zlecić o opinię w zakresie modernizacji ogrzewania w Pani lokalu, które pozwoliłoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury i cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Wszelkie tego rodzaju raporty i opinie są o tyle istotne, o ile w przypadku, gdy wynajmujący nie przychyli się do Pani wniosku o obniżenie czynszu, pozostanie Pani albo wypowiedzenie umowy najmu (na czym zapewne Pani nie zależy), albo dochodzenie odszkodowania na drodze sądowej.

 

W tym ostatnim przypadku, np. po zakończeniu okresu grzewczego, mogłaby Pani wystąpić z pozwem przeciwko wynajmującemu o zapłatę odszkodowania w kwocie, jaką stanowi różnica pomiędzy kwotą faktycznie przez Panią zapłaconą za ogrzewanie lokalu a kwotą, jaką powinna Pani zapłacić, gdyby budynek był w odpowiednim stanie termoizolacyjnym.

 

Oczywiście musi Pani wiedzieć, że w przypadku drogi sądowej to wyłącznie na Pani będzie ciążył ciężar dowodu i konieczność wykazania, że poniosła Pani szkodę i w jakiej wysokości, że było to z winy wynajmującego, który nie dbał w odpowiedni sposób o budynek, oraz musi Pani wykazać, że nie marnowała Pani energii cieplnej (czyli że na przykład nie miała Pani w lokalu przez cały okres grzewczy 30 stopni Celsjusza, a jedynie 19 stopni). Do wykazania tych wszystkich okoliczności niezbędne będą oczywiście opinie biegłych sądowych, ale zlecone przez Panią ekspertyzy prywatne pozwolą się lepiej przygotować do sprawy sądowej, jak także będą dokumentować zastany stan faktyczny.

 

Może Pani także zainteresować swoim problemem inspekcję budowlaną, być może ona wpłynie skuteczniej na wynajmującego, aby dokonał termomodernizacji budynku lub przebudowy systemu ogrzewania zamontowanego w budynku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 0 =

»Podobne materiały

Remont mieszkania komunalnego

Jestem jedynym najemcą mieszkania komunalnego o pow. 65 m2. Czy mogę na podstawie bezterminowej umowy najmu przeprowadzić jego remont (oczywiście za zgodą gminy) bez obawy, iż gmina może podjąć kroki mające na celu zamianę mieszkania na mniejsze, o metrażu bardziej odpowiadającym jednej

Czy wójt gminy może samodzielnie podwyższać stawki za ogrzewanie?

Czy wójt gminy może samodzielnie ustalać stawki za c.o.? Mieszkamy na sprywatyzowanym osiedlu, które zostało podzielone na małe wspólnoty mieszkaniowe. Od września wójt wprowadził niemal 50% podwyżkę opłat za c.o.

Suterena – opłaty za centralne ogrzewanie

Czy suterena, czyli lokal położony poniżej gruntu otaczającego budynek, może być rozliczany za energię cieplną wspólnoty mieszkaniowej z metra kwadratowego powierzchni – tak jak piętro wyżej?

Ogrzewanie mieszkania komunalnego

Od 50 lat jestem lokatorem mieszkania komunalnego, ogrzewanego dawniej piecami. Piece były już zniszczone, więc na własny koszt, za zgodą administracji, zamontowałem inne ogrzewanie, które jednak już teraz nie nadaje się do użytku, a mnie nie stać na nowe. Zwróciłem się do gminy z pro
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »