Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia i wysokość odprawy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.12.2018

Mam umowę o prace na czas nieokreślony. Pracuję ponad 3 lata. W umowie zapisany jest dwumiesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca postanowił rozwiązać ze mną umowę. Jaki faktyczny okres wypowiedzenia mnie obowiązuje i w jakiej wysokości odprawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Okres wypowiedzenia i wysokość odprawy

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwie sytuacje, w których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę i w konsekwencji szybsze rozstanie z pracownikiem. 

 

Pierwszą z nich jest obopólna zgoda stron stosunku pracy na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę, wyrażona po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich na podstawie art. 36 § 6.

 

Drugą z nich jest jednostronne skrócenie wypowiedzenia przez pracodawce na mocy art. 361 § 1. Przepis ten dotyczy wyłącznie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Nadto skrócenie okresu wypowiedzenia może zostać zastosowane jedynie do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony. Pracodawca może dowolnie ustalić wcześniejszą datę rozwiązania umowy o pracę z tym zastrzeżeniem, że okres wypowiedzenia nie może trwać krócej niż miesiąc.

 

Wpisanie w umowie okresu dwumiesięcznego wypowiedzenia jest działaniem niezgodnym z przepisami. W takim przypadku stosuje się przepisy Kodeksu pracy, a to oznacza, ze obowiązuje Pana trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 

Jeśli chodzi o odprawę – o ile jest ona wypłacana – to z uwagi na 3-letni staż pracy jest to odprawa w wysokości wynagrodzenia za dwa miesiące.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 0 =

»Podobne materiały

Odprawa po zwolnieniu niepełnosprawnego pracownika

Pracowałem w zakładzie pracy chronionej. Trzy miesiące temu dostałem zwolnienie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy w tym wypadku należy mi się odprawa i czy propozycja innego stanowiska (wyrażona ustnie kilka miesięcy wcześniej) ma na to wpływ? Co kilka tygodni z firmy zwalniana była

Postępowanie karne a zwolnienie dyscyplinarne

Toczy się wobec mnie postępowanie karne w sądzie. Będę wnosić o umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub o warunkowe umorzenie. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? 

Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczono mi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jestem pracownikiem firmy od 27.05.2002 - pierwsza umowa była zawarta na okres próbny 3 miesięcy, następna na czas określony
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »