Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres próbny a przejście na płatne L4 i obowiązek powiadomienia pracodawcy o ciąży

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.11.2018

Podczas umowy na okres próbny, kiedy okres umowy kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, kiedy mogę przejść na płatne L4, dodatkowo kiedy i czy w ogóle mam obowiązek powiadomić pracodawcę o ciąży ?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Okres próbny a przejście na płatne L4 i obowiązek powiadomienia pracodawcy o ciąży

Zgodnie z art. 177 § 3 ustawy Kodeks pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Aby umowa się przedłużyła (z mocy prawa), pracownica ma obowiązek poinformować pracodawce o ciąży. Zgodnie z art. 185 stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Słowem – jeśli jest to pierwsza praca albo jeśli od poprzedniego zatrudnienia upłynęło więcej niż 30 dni, to pierwsze płatne zwolnienie lekarskie pracownik może otrzymać po 30 dniach pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + VIII =

»Podobne materiały

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

Nasz brat zmarł dwa miesiące temu. Od dziesięciu lat był w separacji z żoną. Wraz z bratem pokryliśmy koszty pogrzebu (trumna, ubrania, nagrobek). Uznałam, że zasiłek pogrzebowy z ZUS powinna odebrać wdowa (zgodziła się) i oddać nam – skoro to my za wszystko zapłaciliśmy. Bratowa oddała nam je

Uzyskanie zasiłku

Pracuję na etat. Obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu. Czy mogę założyć działalność i przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (mimo że płaci je za mnie pracodawca) od najwyższej składki, tak by później możliwe było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w niezłej wysokości?

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »