.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Okres próbny a przejście na płatne L4 i obowiązek powiadomienia pracodawcy o ciąży

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.11.2018

Podczas umowy na okres próbny, kiedy okres umowy kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, kiedy mogę przejść na płatne L4, dodatkowo kiedy i czy w ogóle mam obowiązek powiadomić pracodawcę o ciąży ?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okres próbny a przejście na płatne L4 i obowiązek powiadomienia pracodawcy o ciąży

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 177 § 3 ustawy Kodeks pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Aby umowa się przedłużyła (z mocy prawa), pracownica ma obowiązek poinformować pracodawce o ciąży. Zgodnie z art. 185 stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Słowem – jeśli jest to pierwsza praca albo jeśli od poprzedniego zatrudnienia upłynęło więcej niż 30 dni, to pierwsze płatne zwolnienie lekarskie pracownik może otrzymać po 30 dniach pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl