
Indywidualne Porady Prawne
Okres ochronny dla nauczycielki gimnazjumAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.12.2018 |
Jestem nauczycielka uczącą w gimnazjum, z 36-letnim stażem, i w tym roku kończę 56 lat. Czy w związku z reformą i zmianami, jakie nadchodzą, odnosi się do mnie 4-letni okres ochronny przed emeryturą od października? Czy mogą mnie zwolnic i na jakich zasadach? |
![]() Fot. Fotolia |
Z Pani pytania wynika, że jest Pani zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony i posiada Pani stopień nauczyciela dyplomowanego. To oznacza, że zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela jest Pani zatrudniona na podstawie mianowania. A to z kolei wyłącza ochronę przedemerytalną.
Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 grudnia 2006 r. (sygn. akt I PZP 4/06) orzekł, nawiązując do art. 41 Kodeksu pracy, że w sytuacji, gdy pracownika chroni się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, ochrona nie dotyczy pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy na podstawie mianowania. Do nauczyciela mianowanego, zdaniem SN, nie ma zastosowania także regulacja art. 39.
Dlatego też, podzielając stanowisko SN, muszę stwierdzić, że Pani jako nauczyciel zatrudniony przez mianowanie nie korzysta z ochrony przedemerytalnej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>