.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres ochronny dla nauczycielki gimnazjum

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.12.2018

Jestem nauczycielka uczącą w gimnazjum, z 36-letnim stażem, i w tym roku kończę 56 lat. Czy w związku z reformą i zmianami, jakie nadchodzą, odnosi się do mnie 4-letni okres ochronny przed emeryturą od października? Czy mogą mnie zwolnic i na jakich zasadach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okres ochronny dla nauczycielki gimnazjum

Fot. Fotolia

Z Pani pytania wynika, że jest Pani zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony i posiada Pani stopień nauczyciela dyplomowanego. To oznacza, że zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela jest Pani zatrudniona na podstawie mianowania. A to z kolei wyłącza ochronę przedemerytalną.

 

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 grudnia 2006 r. (sygn. akt I PZP 4/06) orzekł, nawiązując do art. 41 Kodeksu pracy, że w sytuacji, gdy pracownika chroni się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, ochrona nie dotyczy pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy na podstawie mianowania. Do nauczyciela mianowanego, zdaniem SN, nie ma zastosowania także regulacja art. 39.

 

Dlatego też, podzielając stanowisko SN, muszę stwierdzić, że Pani jako nauczyciel zatrudniony przez mianowanie nie korzysta z ochrony przedemerytalnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton