Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ogromne alimenty do zapłaty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 01.08.2018

Mąż ma 28-letniego syna, który ma własną rodzinę. Od lat płaciliśmy na niego alimenty. Najpierw dobrowolnie, ale potem matka dziecka oddała sprawę do komornika – później więc alimenty płacone były przez niego, a następnie przez fundusz. Matka już pełnoletniego syna oddała sprawę do sądu. W jej wyniku ostatecznie mamy do zapłaty kwotę za 15 lat plus odsetki! Komornik zajął nam konto, ja jestem schorowana – nie wiemy, co robić. Dług to 100 tys. zł, jest to dla nas niedorzeczne. Prosimy o pomoc, co robić z tymi ogromnymi alimentami do zapłaty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ogromne alimenty do zapłaty

W mojej ocenie – w opisanej przez Panią sprawie – nie tyle należy działania podejmować krok po kroku, ile wielotorowo (2-torowo). Jeżeli syn ma niemal lat 30 i nadal pobiera alimenty mimo swej zarobkowej pracy, założenia własnej rodziny, to na pewno należy podjąć:

 

 1. Z jednej strony działania zmierzające do uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, wykazując, kiedy nastąpiło usamodzielnienie się lub zaprzestanie starań do dążenia do samodzielności.
 2. Z drugiej za strony jednocześnie – należy podjąć kroki w zakresie jednoznacznego ustalenia zakresu i przedmiotu prowadzonej egzekucji komorniczej.

 

Stan, w którym teraz Państwo jesteście, to efekt długoletnich zaniechań w zakresie podejmowania kroków prawnych zmierzających do urzeczywistnienia obowiązku alimentacyjnego i jego realizacji wobec pełnoletniego dziecka.

 

Pani mąż ma duże szanse na uchylenie wyroku alimentacyjnego na 28-letniego syna, który, jak rozumiem, jest pełnosprawnym człowiekiem i jego zarobkowanie nie napotyka na realne i obiektywne przeszkody.

 

Oto przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego – Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

W mojej ocenie – Pani mąż powinien:


W zakresie uchylenia alimentów:

 1. Ustalić poprzez znajomych lub wzywając syna do tego przed sadem – od kiedy zachodzą przesłanki do uchylenia alimentów wobec niego, jako osoby pełnoletniej mogącej się samodzielnie utrzymać lub w jakiej dacie można stwierdzić, że syn unikał i odsuwał w czasie takowe usamodzielnienie z racji zasadzony alimentów.
 2. Złożyć pozew o uchylenie alimentów (służę pomocą w tym zakresie, tj. w przygotowaniu takiego pozwu).


W zakresie ustalenia długu alimentacyjnego

 1. Złożyć wniosek do komornika i do ZUS o wyszczególnienie kwot, ich wysokości i okresów, za które są i były egzekwowane alimenty.
 2. Ustalić zakres spłat i wyjaśnić co wpływa na taki wzrost zadłużenia mimo regularnych wpłat częściowych
 3. W razie potrzeby – udokumentować historie spłat.
 4. Po uzyskaniu rozstrzygnięcia w zakresie uchylenia alimentów – skonfrontować to z zakresem i datami wymaganych wpłat, bo może się okazać, że sąd zasadzie uchylenie alimentów wstecznie, co pomniejszy zadłużenie.
 5. Po wykonaniu czynności z pkt 4, gdy już będzie znana finalna kwota należnych alimentów po uwzględnieniu pomniejszenia ich od daty uchylenia obowiązku alimentacyjnego – zawrzeć ugodę z ZUS-em (w zakresie długu z FA) z wnioskiem i zawieszenie warunkowe egzekucji komorniczej bez naliczania odsetek i kosztów za okres spłaty na mocy ugody. W takich przypadkach ZUS przesyła własne formularze zarówno wniosku szczegółowego, jak i ugody.
 6. Ustalić, czy tylko ZUS z tytułu FA był wierzycielem, czy także są kwoty jeszcze należne Prost synowi – gdyby takie kwoty także istniały – rozłożyć je w porozumieniu z komornikiem na realne raty spłacane obok wykonywanej ugody alimentacyjnej z ZUS-em.

 

Wykonanie powyższego schematu krok po kroku uporządkuje i urealni wyjecie z powstałego impasu alimentacyjnego stworzenie go przez fikcyjną sytuacje alimentacji dorosłego syna, jak i nagromadzonego zadłużenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • cztery + 1 =

»Podobne materiały

Alimenty z Niemiec – jak je wyegzekwować?

Mam dziecko z poprzedniego małżeństwa. Były mąż jest zameldowany w Niemczech i tam ma firmę (choć mieszka też w Polsce). Przestał łożyć na dziecko, więc chciałabym złożyć pozew o alimenty. Czy powinnam go wnieść do sądu niemieckiego?

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Mam zobowiązanie alimentacyjne wobec syna, które windykuje komornik z mojej renty inwalidzkiej. Syn ma 21 lat. Podobno już się nie uczy i pracuje za granicą. Czy mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »