Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ogromne alimenty do zapłaty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 01.08.2018

Mąż ma 28-letniego syna, który ma własną rodzinę. Od lat płaciliśmy na niego alimenty. Najpierw dobrowolnie, ale potem matka dziecka oddała sprawę do komornika – później więc alimenty płacone były przez niego, a następnie przez fundusz. Matka już pełnoletniego syna oddała sprawę do sądu. W jej wyniku ostatecznie mamy do zapłaty kwotę za 15 lat plus odsetki! Komornik zajął nam konto, ja jestem schorowana – nie wiemy, co robić. Dług to 100 tys. zł, jest to dla nas niedorzeczne. Prosimy o pomoc, co robić z tymi ogromnymi alimentami do zapłaty?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie – w opisanej przez Panią sprawie – nie tyle należy działania podejmować krok po kroku, ile wielotorowo (2-torowo). Jeżeli syn ma niemal lat 30 i nadal pobiera alimenty mimo swej zarobkowej pracy, założenia własnej rodziny, to na pewno należy podjąć:

 

 1. Z jednej strony działania zmierzające do uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, wykazując, kiedy nastąpiło usamodzielnienie się lub zaprzestanie starań do dążenia do samodzielności.
 2. Z drugiej za strony jednocześnie – należy podjąć kroki w zakresie jednoznacznego ustalenia zakresu i przedmiotu prowadzonej egzekucji komorniczej.

 

Stan, w którym teraz Państwo jesteście, to efekt długoletnich zaniechań w zakresie podejmowania kroków prawnych zmierzających do urzeczywistnienia obowiązku alimentacyjnego i jego realizacji wobec pełnoletniego dziecka.

 

Pani mąż ma duże szanse na uchylenie wyroku alimentacyjnego na 28-letniego syna, który, jak rozumiem, jest pełnosprawnym człowiekiem i jego zarobkowanie nie napotyka na realne i obiektywne przeszkody.

 

Oto przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego – Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Ogromne alimenty do zapłaty

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

W mojej ocenie – Pani mąż powinien:


W zakresie uchylenia alimentów:

 1. Ustalić poprzez znajomych lub wzywając syna do tego przed sadem – od kiedy zachodzą przesłanki do uchylenia alimentów wobec niego, jako osoby pełnoletniej mogącej się samodzielnie utrzymać lub w jakiej dacie można stwierdzić, że syn unikał i odsuwał w czasie takowe usamodzielnienie z racji zasadzony alimentów.
 2. Złożyć pozew o uchylenie alimentów (służę pomocą w tym zakresie, tj. w przygotowaniu takiego pozwu).


W zakresie ustalenia długu alimentacyjnego

 1. Złożyć wniosek do komornika i do ZUS o wyszczególnienie kwot, ich wysokości i okresów, za które są i były egzekwowane alimenty.
 2. Ustalić zakres spłat i wyjaśnić co wpływa na taki wzrost zadłużenia mimo regularnych wpłat częściowych
 3. W razie potrzeby – udokumentować historie spłat.
 4. Po uzyskaniu rozstrzygnięcia w zakresie uchylenia alimentów – skonfrontować to z zakresem i datami wymaganych wpłat, bo może się okazać, że sąd zasadzie uchylenie alimentów wstecznie, co pomniejszy zadłużenie.
 5. Po wykonaniu czynności z pkt 4, gdy już będzie znana finalna kwota należnych alimentów po uwzględnieniu pomniejszenia ich od daty uchylenia obowiązku alimentacyjnego – zawrzeć ugodę z ZUS-em (w zakresie długu z FA) z wnioskiem i zawieszenie warunkowe egzekucji komorniczej bez naliczania odsetek i kosztów za okres spłaty na mocy ugody. W takich przypadkach ZUS przesyła własne formularze zarówno wniosku szczegółowego, jak i ugody.
 6. Ustalić, czy tylko ZUS z tytułu FA był wierzycielem, czy także są kwoty jeszcze należne Prost synowi – gdyby takie kwoty także istniały – rozłożyć je w porozumieniu z komornikiem na realne raty spłacane obok wykonywanej ugody alimentacyjnej z ZUS-em.

 

Wykonanie powyższego schematu krok po kroku uporządkuje i urealni wyjecie z powstałego impasu alimentacyjnego stworzenie go przez fikcyjną sytuacje alimentacji dorosłego syna, jak i nagromadzonego zadłużenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • sześć + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty z Niemiec – jak je wyegzekwować?

Mam dziecko z poprzedniego małżeństwa. Były mąż jest zameldowany w Niemczech i tam ma firmę (choć mieszka też w Polsce). Przestał łożyć na dziecko, więc chciałabym złożyć pozew o alimenty. Czy powinnam go wnieść do sądu niemieckiego?

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Mam zobowiązanie alimentacyjne wobec syna, które windykuje komornik z mojej renty inwalidzkiej. Syn ma 21 lat. Podobno już się nie uczy i pracuje za granicą. Czy mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »