
Ograniczone kontakty z wnuczką• Opublikowano: 16-12-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Mam trzyletnią wnuczkę, z którą do tej pory miałam bardzo ograniczony kontakt. Dzieli nas odległość 20 kilometrów. Między mną a matką wnuczki istnieje długotrwały konflikt, mój syn nie ma w tej kwestii za wiele do decydowania. W ostatnich tygodniach nie mogę widywać wnuczki w ogóle, jej matka nie odbiera ode mnie telefonów, nie zgadza się na jakikolwiek kontakt z dzieckiem. Syn często wyjeżdża do pracy za granicą, przyjeżdża do domu na kilka dni i twierdzi, że przyjechał na krótko, chce odpocząć i pobyć z dzieckiem, a nie kłócić się. Do niedawna byłyśmy z wnuczką bardzo związane, lubiła u mnie bywać, świetnie się bawiłyśmy. Były to jednak 2–3 spotkania w miesiącu, zawsze w obecności matki, zawsze coś jej się nie podobało. Nie mogłam mówić, że kocham wnuczkę, że tęskniłam za nią. Od marca zaczęłam domagać się, aby wnuczka została u mnie na noc, i wtedy zaczął się problem. Nie mogłam nawet być na jej trzecich urodzinach, nie wolno jej była przyjmować ode mnie prezentów. To, co robi matka mojej wnuczki, uważam za znęcanie się psychiczne nade mną, od niedawna jestem wdową i bardzo potrzebuję rodziny. Wnuczka daje mi dużo radości, ale mam wrażenie że jej matka jest zazdrosna o moje kontakty z wnuczką, a także z synem. Proszę o fachową pomoc. |
![]() |
Sądowe ustalenie kontaktów z wnuczkąW przedstawionej sprawie jedyną możliwością jest skierowanie sprawy do sądu w przedmiocie ustalenia kontaktów z wnuczką, bowiem przepisy dotyczące kontaktów dziecka z rodzicami dotyczą także kontaktów dziecka z dalszą rodziną, a więc babcią i dziadkiem.
Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego”. Dobro dzieckaMając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, a nie dobro rodzica.
Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.
Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jeżeli chce Pani odbywać kontakty z wnuczką, ale matka dziecka to uniemożliwia, powinna Pani skierować sprawę do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Wniosek składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka, wydział rodzinny i nieletnich. Wniosek podlega opłacie 100 zł. We wniosku proszę wskazać, jaki harmonogram kontaktów chciałaby Pani uzyskać, oraz uzasadnić swoje roszczenie – może Pani powołać świadków, którzy potwierdzą niewłaściwe zachowanie matki dziecka i Pani więź z wnuczką.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>