Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ograniczenia reprezentacji spółki jawnej

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 12.06.2014

Prowadzę wraz z córką spółkę jawną, w której mamy po 50% udziałów. Jako wspólnicy możemy samodzielnie reprezentować i prowadzić spółkę. Niestety przed kilkoma miesiącami doszło między nami do ostrej wymiany zdań, po której córka wyczyściła konto firmy. Po tym incydencie zmieniłem jej dostęp do konta firmy, którego obecnie nie ma, ale w każdej chwili może to zmienić. Czy są jakieś możliwości ograniczenia jej reprezentacji spółki, aby zabezpieczyć spółkę przed tego rodzaju przypadkami w przyszłości? W związku z tym, że jest to moja córka, nie zgłosiłem sprawy na policji, ale obawiam się ponownego incydentu, tym bardziej że nasze stosunki się nie poprawiły – komunikujemy się tylko w sprawach służbowych drogą mailową.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jedynym sposobem na zabezpieczenie interesów spółki jawnej przed działaniami wspólnika jest ustanowienie reprezentacji łącznej, ograniczenie reprezentacji wspólnika do niektórych czynności lub pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki.

 

Możliwość taką przewiduje art. 30 Kodeksu spółek handlowych.

 

„Art. 30. § 1. Umowa spółki może przewidywać, że wspólnik jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem.

§ 2. Pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania spółki może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu”.

 

Domyślam się, że córka nie wyrazi zgody na zmianę umowy celem ustanowienia reprezentacji łącznej, ograniczenia jej prawa do reprezentacji, a tym bardziej na rezygnację z jej reprezentowania spółki. Pozostaje więc pozbawienie córki prawa reprezentacji spółki na drodze sądowej.

 

Sąd w wyroku może pozbawić wspólnika prawa reprezentacji jedynie z „ważnych powodów”.

 

Jak wskazuje Andrzej Kidyba w Komentarzu do art. 30 Kodeksu spółek handlowych „Ważnym powodem mogą być: niezdolność umysłowa wspólnika, rażące niedbalstwo przy wykonywaniu kompetencji (M. Allerhand, Kodeks..., op. cit., t. I, s. 169), prowadzenie działalności konkurencyjnej, malwersacje, których dopuścił się wspólnik (K. Kruczalak, Kodeks, 2001, s. 74). Chodzi tu o wszelkie sytuacje zarówno zawinione, jak i niezawinione, obiektywne i subiektywne, mające w ocenie sądu uzasadnić pozbawienie prawa do reprezentacji (K. Kruczalak, Kodeks, 2001, s. 74).” Do ważnych powodów należy zaliczyć również działanie na szkodę firmy, naruszanie zasady lojalności (Adam Malinowski Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji, „Poradnik Gazety Prawnej”).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powództwo o pozbawienie prawa reprezentacji spółki należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce siedziby spółki. W pozwie należy wskazać wartość przedmiotu sporu, która odpowiada wartości udziału wspólnika w spółce. Od tak ustalonej wartości należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.

 

Wyrok sądu o pozbawieniu wspólnika prawa do reprezentacji ma moc konstytutywną i podlega wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Wspólnik pozbawiony wyrokiem sądu prawa reprezentacji spółki może działać w imieniu spółki na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa (S. Sołtysiński, Kodeks spółek handlowych, Wydawnictwo Beck, 2001) W ten sposób, jeżeli sądownie pozbawi Pan córkę prawa reprezentacji spółki, będzie mogła ona dokonywać czynności wskazanych przez Pana (jako osobę działającą w imieniu spółki) w udzielonym jej pełnomocnictwie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + 0 =

»Podobne materiały

Reprezentacja spółki cywilnej

Ja i mąż mamy spółkę cywilną oraz wspólność majątkową. Zgodnie z umową spółki reprezentacja spółki cywilnej możliwa jest przez każde z nas jednoosobowo. Znalazłam informację, że podpisywanie umowy dotyczącej zobowiązania powyżej 30 tys. zł wymaga złożenia podpisu obydwu ws

Reprezentacja spółki jawnej

Od 2008 r. prowadzę spółkę jawną wraz z moim wspólnikiem (umowę spółki przesyłam w załączniku). Chciałbym dokonać zmian w udziałach (z 50/50 na 51/49) oraz w sposobie reprezentacji spółki. Czy mogę wykluczyć wspólnika z reprezentowania spółki jawnej wobec osób trzecich, n

Ograniczenie prokury

Chciałabym się dowiedzieć, czy zarząd spółki może skutecznie ograniczyć zakres prokury samoistnej, która jest wpisana do KRS, a następnie odwołać prokurenta, nie informując go o tym fakcie ani nie składając stosownego wniosku do KRS. Czy brak nawet próby poinformowania prokurenta o o

Reprezentowanie spółki

Pracuję w spółce jawnej. Jest czterech wspólników. Dwóch docenia mnie jako pracownika. Niestety pozostali chcą mnie zwolnić dyscyplinarnie, bo podobno szkodzę spółce. To kłamstwo. Co więcej, uważam, że jestem zasłużonym pracownikiem – dzięki mnie podpisano cenne umowy. Czy w

Spadkobiercy wspólnika spółki jawnej

Ja i mój mąż prowadzimy spółkę jawną (dwuosobową). Chcielibyśmy zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy na wypadek śmierci któregoś z nas. Mamy dwóch synów (16 i 12 lat). Chcemy napisać w umowie spółki, że w przypadku śmierci wspólnika spółki jawnej jego prawa będą wykony

Wykluczenie wspólnika ze spółki bez konieczności składania pozwu do sądu

Mam pytanie o wykluczenie wspólnika ze spółki. Otóż prowadzimy spółkę jawną trzyosobową, każdy wspólnik może samodzielnie reprezentować spółkę, uchwały zapadają większością głosów. Jeden wspólnik nie podpisuje uchwał ani ich nie respektuje, co powoduje zakłócenia w k
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »