Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ofiara oszustwa kredytowego

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 05.06.2017

W 2013 roku padłem ofiarą oszustwa kredytowego (na moje dane zostały zaciągnięte 3 kredyty online w 3 różnych instytucjach kredytowych na łączną kwotę 2500 zł). Oczywiście jak tylko się zorientowałem, zastrzegłem dowód osobisty i zgłosiłem sprawę na policji (w Warszawie). Kilka tygodni później otrzymałem informację, iż sprawa została skierowana do prokuratury w innym mieście. Informacja o wyłudzeniu została też oczywiście zgłoszona do owych firm kredytowych – we wszystkich „zablokowano” moje konto do momentu wyjaśnienia sprawy, a także żeby nie naliczały się żadne odsetki. Po ponad 3 latach nie miałem żadnej informacji, co dzieje się z tą sprawą, więc postanowiłem sam dowiadywać się w prokuraturze. Okazało się, iż w maju 2014 roku zapadła decyzja prokuratora o umorzeniu śledztwa, a mnie omyłkowo pominięto w powiadomieniu (było wielu poszkodowanych w tej sprawie). W związku z tym otrzymałem od prokuratury przeprosiny i decyzję o umorzeniu postępowania. Co powinienem robić dalej? Rozumiem, że przedstawić otrzymaną decyzję owym firmom kredytowym? Czy one mają prawo domagać się ode mnie spłaty tych kredytów?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wszystko zależy od treści postanowienia o umorzeniu – jeśli z niego wynika, że przestępstwo popełniono, ale sprawcy nie ustalono, to tego rodzaju postanowienie może Pan wysyłać bez przeszkód, ale jeżeli z niego wynika, że np. nie ma znamion przestępstwa, to ono nic korzystnego dla Pana nie wnosi, więc instytucje finansowe mogą od Pana żądać – teoretycznie – zwrotu kredytów.

 

Z tym tylko, że kredyty przedawniają się z upływem lat 3, a Pan napisał, że kredyty wyłudzono w 2013 roku. Nie wiem, w jakim czasie miały być spłacone, ale na pewno część tych kredytów zaraz zacznie się przedawniać. Czas działa na Pana korzyść w tym przypadku.

 

Jeżeli np. z postanowienia o umorzeniu nie wynika, że to ktoś inny niż Pan zaciągał te kredyty, to teoretycznie bank może Pana pozwać, twierdząc, że to Pan je zaciągnął. Ale Pan będzie się mógł bronić, że umowy nigdy nie podpisał i wyłudzono te pieniądze na Pana dane osobowe. Powinien Pan wówczas powołać wnioski dowodowe z postępowania toczącego się przed prokuraturą i ewentualnie opinię z biegłego sądowego z zakresu grafologii (zakładam, że jakieś podpisy wyłudzającego gdzieś się znajdują), który zbada pismo i potwierdzi, że na umowach nie jest pismo Pana. W wyniku takiej opinii sąd oddala powództwo i na tym cały proces się kończy.

 

Miałam już tego rodzaju sprawy i tak to  przebiegało. Myślę jednak, że skoro postanowienie umorzono 2 lata temu, to instytucje kredytowe znają już to postanowienie i pomimo upływu lat 2 nie dochodzą od Pana tych należności i raczej dochodzić nie będą.

 

Dlatego, szczerze mówiąc, nie robiłabym nic w tej sprawie na ten moment i czekała na rozwój sytuacji. Wygląda na to, że nic się dziać nie będzie, ale jeśliby jednak Pana pozwano, to będzie Pan się mógł skutecznie bronić powołując się na prowadzone przez prokuraturę postępowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus VIII =

»Podobne materiały

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »