.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odzyskanie zawodowego prawa jazdy utraconego za jazdę po alkoholu

Mój znajomy utracił prawo jazdy zawodowe wiele lat temu (alkohol) i mógłby je odzyskać teraz, zdać egzamin. Niestety w tym czasie rozstał się z partnerką i nie płacił alimentów. Jest dłużnikiem komorniczym. Chciałby podjąć pracę w zawodzie kierowcy i płacić alimenty. Teraz płaci niewielkie kwoty, bo go nie stać. Jak mógłby odzyskać zawodowe prawo jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odzyskanie zawodowego prawa jazdy utraconego za jazdę po alkoholu

Na wstępie wskazuję, że zatrzymanie prawa jazdy, cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz zakaz prowadzenia pojazdów to pojęcia, które często są ze sobą mylone. Wielu kierowcom trudno rozstrzygnąć różnice między nimi, a niekiedy dość zawiłe przepisy prawne, które bywają różnie interpretowane nawet przez sądy, nie ułatwiają życia kierowcom.

Zatrzymanie prawa jazdy

Pani wskazała, że w Pana tym prawo jazdy zostało utracone, a zatem wnioskuję, że je znajomemu zatrzymano, a zatem – że faktycznie zapadła decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy (nie zakazie prowadzenia pojazdów czy też cofnięcia uprawień do kierowania pojazdami). Do zatrzymania prawa jazdy, a więc dokumentu, który jest dowodem posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, dochodzi w przypadku opisanym w art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w tym m.in. w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Po zatrzymaniu prawa jazdy przez policję, dokument przekazywany jest odpowiedniemu organowi – staroście albo prokuraturze lub sądowi. Organ właściwy wydaje decyzję o prawnym zatrzymaniu prawa jazdy, a od decyzji tej można się odwołać. Jeśli zaś kierowca się nie odwołał, staje się ona prawomocna i zatrzymanie dokumentu prawa jazdy obowiązuje na okres w niej wskazany.

Egzamin jako sposób na odzyskanie prawa jazdy

Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 3 litera b) ustawy o kierujących pojazdami sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. Zgodnie z literalnym brzmieniem ust. 2 art. 40 tejże ustawy: „w takim wypadku prawo jazdy wydaje się po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje”.

 

Przepis ten oznacza, że w przypadku zatrzymania prawa jazdy (niezależnie od tego na ile kategorii) na okres powyżej roku, warunkiem odzyskania każdej z kategorii jest pozytywne zdanie egzaminu odpowiedniego dla każdej konkretnej kategorii.

Odzyskanie zawodowego prawa jazdy – różnych kategorii

Ani w doktrynie, ani w orzecznictwie nie ma żadnych wątpliwości, że aby otrzymać prawo jazdy na wszelkie poprzednio posiadane kategorie, trzeba zdać egzamin na każdą z nich. Dotyczy to zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej.

 

Obecne przepisy nie wprowadzają żadnego wyjątku od tejże regulacji, wprost wskazanej w owym art. 40 ust. 2 ustawy w zw. z art. 49 ust. 1 pkt 3 litera b) o kierujących pojazdami i aby po zatrzymaniu prawa jazdy ponownie dysponować posiadanymi przed zatrzymaniem kategoriami, należy pozytywnie zdać egzamin wymagany dla każdej kategorii.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl