Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie zaległości za wynajem mieszkania

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20.01.2017

Wynajmuję mieszkanie i lokatorzy od 3 miesięcy nie płaca odstępnego ani rachunków. Mają wyprowadzić się do 2 tygodni. Jak ściągnąć od nich zaległe pieniądze? Czy mam na to szanse?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli dłużnik dobrowolnie nie reguluje zobowiązań, to niestety ale jedynym skutecznym sposobem jest pozew przeciwko niemu o zapłatę do sądu, a następnie po uzyskaniu tytułu wykonawczego skierowanie wniosku egzekucyjnego. W naszym systemie prawnym tylko komornik może przymusowo wyegzekwować dług.

 

Ponieważ jednak, jak Pan napisał, dług wynika z umowy najmu i obejmuje 3- miesięczny okres, jest jedna możliwość, z jakiej może Pan skorzystać w celu ułatwienia prowadzenia w przyszłości egzekucji. Mianowicie zgodnie z treścią art. 670 § 1 Kodeksu cywilnego „dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu”.

 

Teoretycznie zatem może Pan uniemożliwić zabranie rzeczy ruchomych najemcy z lokalu i zatrzymać je ale na własne niebezpieczeństwo, co oznacza, że jeśli uległyby one np. uszkodzeniu, to byłby Pan co do zasady za nie odpowiedzialny. Aby nie być gołosłowną, powołam się na przepis art. 671 Kodeksu cywilnego, który o tym mówi:

 

„§ 1. Przysługujące wynajmującemu ustawowe prawo zastawu wygasa, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną z przedmiotu najmu usunięte [dlatego właśnie wynajmujący musi się sprzeciwić wyniesieniu rzeczy z lokalu].

 

§ 2. Wynajmujący może się sprzeciwić usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczony [w praktyce musiałby Pan niestety jeszcze przed ich wyprowadzką zabrać te rzeczy w inne miejsce, względnie wymienić zamki i uniemożliwić wejście lokatorom do mieszkania – niestety jednak uniemożliwienie wejście do mieszkania może skończyć się powództwem przeciwko Panu o naruszenie posiadania więc raczej polecałabym pierwsze z wymienionych rozwiązań]”.

 

Dodam jeszcze, że przepis mówi, iż zastawowi nie podlegają te rzeczy, które nie podlegają zajęciu – odnosi się to do postępowania egzekucyjnego i tak np. nie można zająć przedmiotów osobistych, służących do nauki, papierów, ubrań itp. niezbędnych do życia. Można natomiast objąć zastawem meble, telewizor, pralkę itp.

 

Chciałabym jednak doprecyzować, że jeśli najemcy nie zgodzą się, aby Pan te rzeczy sprzedał i zaliczył ich cenę na poczet długo, to niestety ale i tak musi Pan wytoczyć proces sądowy i po otrzymaniu wyroku skierować do tych rzeczy egzekucję i wówczas zostaną one przymusowo zbyte.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + VI =

»Podobne materiały

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żadnej wyższej s

 

Opłaty za używanie lokalu

Mój tata mieszka w kamienicy. Niedawno odnalazł się jej właściciel. Wypowiedział tacie umowę najmu, dając 3-letni okres wypowiedzenia i podwyższając dwukrotnie czynsz (było to 7 miesięcy temu). Czy to zgodne z prawem? Twierdzi, że w mieszkaniu ma później zamieszkać jego córka, ale my w to nie wierzy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »