Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie wynajmowanego garażu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 15.12.2018

W jaki sposób odzyskać garaż, który wynajmuję? Osoba, która wynajmowała garaż, nie płaci za wynajem i pomimo rozwiązania umowy o wynajem nie mogę odzyskać kluczy, garażu i pieniędzy za jego wynajem. Telefonów nie odbiera.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Odzyskanie wynajmowanego garażu

Jeżeli najemca dobrowolnie nie wyda Pani garażu, tj. nie odda kluczy i nie opróżni garażu ze swoich rzeczy, jest tak naprawdę tylko jeden sposób w pełni bezpieczny dla Pani i niepodważalny z punktu widzenia obowiązującego prawa – powództwo sądowe.

 

Wyjaśnię, że na najemcy z chwilą rozwiązania umowy najmu ciążą obowiązki określone przepisem art. 675 Kodeksu cywilnego, tj. jest on zobowiązany do zwrotu Pani jako wynajmującemu przedmiotu umowy, przy czym dodatkowo ma obowiązek zwrócić ów przedmiot w stanie niepogorszonym.

 

Na ten przepis można się powołać w złożonym pozwie. Najpierw powinna jednak Pani wezwać najemcę na piśmie do wydania Pani lokalu wyznaczając jakiś krótki, np. 3-dniowy termin. Jeżeli najemca się nie zastosuje, będzie Pani mogła wytoczyć powództwo o zwrot garażu do sądu rejonowego.

 

Niezależnie od powyższego oczywiście może Pani pozwać najemcę o zaległy czynsz.

 

W momencie, gdy uzyska Pani wyrok sądowy nakazujący zwrot Pani garażu, a najemca pomimo wszystko się do niego nie zastosuje, będzie Pani mogła skierować wniosek egzekucyjny do komornika i on przymusowo usunie najemcę z garażu.

 

Usunięcie rzeczy z garaży bez wyroku sądu czy też zmiana zamku może się wiązać z powództwem najemcy przeciwko Pani o ochronę naruszonego posiadania, które jest skuteczne nawet po wypowiedzeniu umowy najmu. Samodzielnie nie można pozbawić nikogo posiadania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - VII =

»Podobne materiały

Umowa bez świadków a zwrot dużej kwoty pieniędzy

Pożyczyłem 30 tys. zł bez dotrzymania formy papierowej i niestety bez świadków. Osoba, która te pieniądze pożyczyła, nie zwróciła ich, mimo że miała to zrobić do końca 2010 r. W ramach rozliczenia za część pożyczki podpisałem umowę cywilnoprawną kupna-sprzedaży sprzętu RTV na kwotę 12 tys. zł (przy

Odpowiedzialność wobec wierzyciela – trzeci żyrant niespłacanego kredytu studenckiego

W 2001 r. zgodziłem się zostać trzecim żyrantem kredytu studenckiego przeznaczonego dla syna kolegi. Był potrzebny trzeci poręczyciel, ponieważ dochody kolegi były niewystarczające. Termin spłaty kredytu miał się rozpocząć w roku 2006. Na prośbę kredytobiorcy bank przesunął ten termin na rok 2007.

Niespłacanie kredytu gotówkowego

Mój ojciec zaciągnął kredyt gotówkowy w jednym z banków. Początkowo spłacał regularnie swoje zadłużenie. Po pewnym czasie – ze względu na problemy finansowe – przestał spłacać ów kredyt. Skierowano sprawę do firmy windykacyjnej. Niestety tata nadal nie miał pieniędzy na kolejne raty. Pew
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »