Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie straty od biura rachunkowego

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 11.04.2019

Prowadzę DG i korzystam z biura rachunkowego. Na skutek zaniedbania księgowej straciłem prawo do zwrotu podatku z Niemiec (ok. 40 tys. zł). Czy mogę odzyskać tę stratę, skoro księgowa posiada OC? Do kogo kierować roszczenie?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Biuro jako profesjonalista, któremu powierzył Pan określone zadania, było obowiązane do wykonania tych zadań w sposób należyty, zgodnie ze starannością ogólnie wymaganą w stosunkach tego rodzaju, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru działalności biura (art. 355 Kodeksu cywilnego). Biuro miało zatem obowiązek umowny takiego rozliczenia, by odniósł Pan jak największą możliwą korzyść. Wszędzie tam, gdzie biuro nienależycie wykonało swoje zobowiązanie, co doprowadziło Pana do szkody, może Pan żądać odszkodowania na podstawie art. 471.

 

Na mocy art. 471 dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Szkodą jest uszczerbek majątkowy, na który składają się strata i utracony zysk (art. 361 § 2). Stratę stanowić będzie utracony zysk w postaci zwrotu podatku.

 

Żeby jednak skutecznie zrealizować roszczenie o odszkodowanie, poszkodowany musi dowieść:

 

  • nienależytego wykonania zobowiązania (obowiązku po stronie biura i niewykonaniu tego obowiązku)
  • poniesienia szkody majątkowej i wysokości tej szkody (nieuzyskania określonej kwoty);
  • adekwatnego związku przyczynowego między  nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstaniem szkody (to, że nieuzyskanie określonej kwoty było wynikiem działania biura.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Odzyskanie straty od biura rachunkowego

To bowiem na Panu będzie  spoczywał ciężar dowodu co do tych okoliczności (art. 6 Kodeksu cywilnego, art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego). Warto w piśmie do biura/ubezpieczyciela wskazać argumenty i dowody na zaistnienie powyższych trzech przesłanek dochodzenia odszkodowania.

 

Odpowiedzialne bezpośrednio za szkodę pozostaje biuro rachunkowe. Ponieważ jednak biuro wykupiło ubezpieczenie OC, ostatecznie zapewne koszt odpowiedzialności spocznie na ubezpieczycielu. W przypadku, gdy ma Pan wiedzę, że biuro jest ubezpieczone, może Pan według swego wyboru dochodzić odszkodowania albo od ubezpieczyciela, albo od biura (które zapewne odeśle Pana do ubezpieczyciela, może także po wypłacie przez siebie odszkodowania dochodzić zwrotu od ubezpieczyciela). Jeśliby ubezpieczyciel odmówił wypłaty z powodu treści umowy, jaka wiąże go z biurem (np. ten wypadek ubezpieczeniowy nie pozostaje w zakresie wykupionego ubezpieczenia albo suma ubezpieczeniowa jest mniejsza od żądanej), może Pan nadal dochodzić całości kwoty od biura. Proponuję zatem albo zwrócić się jedynie do biura, które zapewne następnie przekaże wniosek ubezpieczycielowi (można do wiadomości wysłać pismo ubezpieczycielowi), albo też napisać pismo tak do biura, jak i do ubezpieczyciela, wskazując, że było wysłane do obu podmiotów. Obydwa podmioty odpowiadają wspólnie do wysokości szkody – zapłata przez jednego z nich zwalnia pozostałych.

 

Należy wezwać ubezpieczyciela i biuro do zapłaty odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy – będzie to roszczenie o zapłatę. W piśmie należy wykazać zaistnienie przesłanek, które podałam powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kary umowne w umowie z deweloperem za nieterminowe oddanie nieruchomości

Umowa z deweloperem (podpisana w postaci aktu notarialnego) przewiduje kary umowne w wysokości 0,5% miesięcznie za nieterminowe oddanie nieruchomości. Wyłączają te kary następujące zapisy: 1. decyzje administracyjne niewynikające z winy dewelopera, 2. siła wyższa.   Dewel

Koszty naprawienia szkody

Po szkodzie całkowitej wyceniono samochód na 8000 zł. Mimo moich wszelkich starań pojazd udało mi się sprzedać tylko za 4500 zł. Poza tym stał na oddalonym parkingu, co mnie również kosztowało. Ubezpieczyciel nie chce mi zwrócić różnicy. Co robić? Przecież koszty naprawienia s

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »