Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie pożyczonych na słowo pieniędzy

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 24.03.2018

Kilka lat temu pożyczyłem kuzynowi sporą sumę pieniędzy na tak zwane słowo, celem ratowania firmy siostrzenicy. Tylko na część tej kwoty mam dowód przelewu na konto siostrzenicy, resztę otrzymał w gotówce. Niestety była to umowa ustna, a pożyczka miała być spłacona w ciągu pół roku. Tak się nie stało. Próbowałem wielokrotnie odzyskać pieniądze, ale oddali mi tylko niewielką część. Na początku były rozmowy podczas spotkań, następnie telefoniczne. Od dłuższego czasu upominam się o swoje pieniądze poprzez aplikację Messenger, aby mieć dowód elektroniczny, bo rozmowy nie były nagrywane. Jak mogę odzyskać swoje pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odzyskanie pożyczonych na słowo pieniędzy

Fot. Fotolia

Podstawę prawną w tym wypadku stanowi art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy, albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Według § 2 tego przepisu – umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem, przy czym ustawodawca nie nadał rygoru nieważności umowie sporządzonej bez zachowania tej formy.

 

W orzecznictwie stwierdza się, iż niezachowanie wymaganej art. 720 § 2 K.c. formy zawarcia umowy pożyczki ma ten skutek, że sama ta czynność prawna jest ważna, a ustawodawca nakazuje stosować tylko ograniczenia dowodowe określone w art. 74 § 1 K.c., jednakże nawet wymienione tym przepisem ograniczenia dowodowe nie znajdują zastosowania w razie wystąpienia przesłanek z art. 74 § 2 K.c. (tak m.in. w wyroku SN z dnia 17.11.2000 r., V CKN 141/00).

 

Zgodnie z art. 74 K.c. – zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych, dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

 

Fakt dokonania przelewu, jak też korespondencja w komunikatorze może być dowodem uprawdopodobnienia na piśmie zawarcia umowy. Przedstawienie tego dowodu umożliwi Panu powołanie dowodów osobowych, tj. dowodu z zeznań świadków i przesłuchania stron.

 

Sugeruję w pierwszym rzędzie skierować wezwania do zapłaty. Częstokroć wezwanie i replika na wezwanie stanowią dowód zawarcia umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 7 =

»Podobne materiały

Zwrot samochodu używanego

Dwa dni temu sprzedałem firmowy samochód dostawczy. Auto w naszej firmie sprawowało się świetnie, ale kupujący dziś mi oznajmił przez telefon, że z podejrzanymi odgłosami zgłosił się z pojazdem do mechanika i okazało się, iż należy przeprowadzić remont silnika. Nic o tym nie wiedziałem. Czy kup

 

Umowa użyczenia stowarzyszeniu samochodu dla przejazdów służbowych

Prezes zarządu stowarzyszenia non profit jest właścicielem samochodu, którego będzie użyczał dla przejazdów służbowych lokalnych i zamiejscowych. Co będzie korzystniejsze: zawarcie umowy użyczenia czy uchwała zarządu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »