Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie mieszkania zajmowanego przez byłego męża

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 21.09.2017

Problem dotyczy odzyskania mieszkania zajmowanego przez byłego męża. Jestem po rozwodzie. Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, a były mąż zajmuje moje własnościowe mieszkanie, które zakupiłam jeszcze przed ślubem, a na dodatek mamy rozdzielczość majkową. Jest zameldowany na tym mieszkaniu. Wysłałam do niego pismo, że bezprawnie zajmuje lokal i jak chce w nim dalej przebywać, to musi podpisać ze mną umowę na wynajem w wysokości 2 tys. zł. Jaka jest droga, żebym odzyskała mieszkanie? Problemem może być fakt, że obecnie mój były mąż jest osobą mocno schorowaną. Co do opłat eksploatacyjnych – ponosi je.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odzyskanie mieszkania zajmowanego przez byłego męża

Fot. Fotolia

Niestety często rozwód nie oznacza końca kłopotów z byłym małżonkiem, czy to finansowych, czy innego rodzaju. Czasem przepisy prawa dostarczają odpowiednich rozwiązań, choć nie zawsze. W tym przypadku na szczęście w przepisach można znaleźć rozwiązanie.

 

Napisała Pani, że mieszkanie to kupiła Pani przed ślubem. Tak więc nawet w przypadku ustroju wspólnoty majątkowej stanowiłoby ono Pani wyłączną własność na podstawie art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty nabyte przed powstanie wspólności ustawowej. Domyślam się, że w wyroku rozwodowym nie było orzeczenia dotyczącego sposobu korzystania z mieszkania, jako że Pani jest jedyną właścicielką. Co prawda małżonek ma prawo zamieszkiwać w lokalu będącym własnością drugiego małżonka, jednakże dopóki trwa małżeństwo, potem to uprawnienie ustaje.

 

Prawnym i legalnym rozwiązaniem tego problemu tak naprawdę jedynie jest eksmisja. Dobrze, że Pani zajęła się tym tematem wcześniej, gdyż droga sądowa niestety może potrwać. Zajmuje on lokal bez umowy i narusza Pani prawo własności. Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada jego rzeczą, ażeby ta rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Tak właśnie wygląda ta sytuacja, gdyż Pani jest właścicielem, a były mąż faktycznie włada Pani mieszkaniem. Tak naprawdę eksmisja to najlepszy i jedyny skuteczny w tym wypadku legalny sposób na to, by móc Pani przywrócić swoje mieszkanie. Nie ma jednak co ukrywać, że ta droga potrafi niekiedy zająć trochę czasu i potrafi być kłopotliwa, zwłaszcza jeśli druga strona przeciąga proces. Decydujący i najważniejszy jest fakt, że nie posiada on żadnego tytułu prawnego do mieszkania tam. Mógłby ewentualnie próbować bronić się, że w sposób dorozumiany została zawarta umowa użyczenia, gdyż Pani pozwalała mu tam mieszkać, albo przynajmniej tolerowała to. Dlatego też ważne byłoby, żeby go oficjalnie wezwać do opuszczenia mieszkania.

 

Tamto pismo niewątpliwie ma znaczenie, jednakże tutaj wykazała Pani w pewien sposób wolę, aby tam dalej mieszkał. Jeśli będzie Pani zdecydowana na wniesienie sprawy o eksmisję, dobrze byłoby wystosować oficjalne pismo z żądaniem opuszczenia mieszkania, chyba ze już wcześniej było to napisane, chociaż nie zaszkodzi powtórzyć. Sprawa pod względem prawnym nie jest trudna, gdyż faktem bezspornym jest, że to Pani jest właścicielką, a także że nie mają Państwo żadnej umowy. Należy jedynie wykazać, że Pani nie pozwala mu tam mieszkać  i wzywała go do opuszczenia mieszkania, aby podważyć ewentualny zarzut, ze w sposób dorozumiany jakaś umowa między Państwem została zawarta, istniała.

 

Szybszą, choć mogącą przysporzyć problemów alternatywą jest wymiana zamków. Jest to Pani mieszkanie, a on nie ma prawa w nim mieszkać. Mogłoby to się jednak skończyć interwencją policji, zwłaszcza że w środku są jego rzeczy, chyba że Pani je zbierze i mu odda. Metoda ta jednak może skończyć się awanturą, ewentualnie mógłby próbować oskarżyć Panią o kradzież i mogłoby dojść do interwencji policji, jak już wspomniałam. Bezpieczniejsza pod względem prawnym jest eksmisja, jednakże niewątpliwie potrwa ona dłużej. Możliwe, że sprawa skończy się na jednej rozprawie, choć nie ma pewności, a druga strona może próbować przedłużać, składać różne wnioski i należy się z tym liczyć, być na to przygotowanym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - osiem =

»Podobne materiały

Na jakiej zasadzie przebiega eksmisja?

Sąd orzekł eksmisję bez prawa do mieszkania socjalnego dla mojej mamy. Na jakiej zasadzie przebiega eksmisja? Czy jest to nakaz wyprowadzenia się i osoba, która jest eksmitowana musi sama znaleźć sobie miejsce do mieszkania?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »