Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie kaucji i kosztów napraw za wynajmowane mieszkanie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.02.2018

Od kilku lat wynajmowałem z rodziną mieszkanie. Czynsz płacony regularnie, naprawy wykonywane na nasz koszt. Z powodu wprowadzenia psa do mieszkania dostaliśmy wypowiedzenie umowy. Po wyprowadzce właściciel unikał kontaktu, dopiero po kilku tygodniach udało mi się namówić go na spotkanie w celu formalnego przekazania kluczy. Kaucji oczywiście mi nie zwrócono, gdyż właściciel twierdził, że musi wycenić koszty napraw. Kilka dni temu (ponad dwa tygodnie od przekazania kluczy) przypomniałem, że należy się zwrot kaucji – właściciel zażądał ode mnie zapłaty czynszu ostatnie 3 miesiące, mimo że tam już nie mieszkamy.  Naprawa centralnego ogrzewania wyniosła mnie prawie 3 tys. zł (właściciel miał to zwrócić), kaucja około 6 tys., więc jak na razie jestem stratny na tym około 9 tys. Co Państwo radzą? Jak odzyskać kaucję i poniesione koszty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odzyskanie kaucji i kosztów napraw za wynajmowane mieszkanie

Trudno mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez analizy treści umowy najmu. Umowa powinna przewidywać możliwość natychmiastowego jej rozwiązania oraz wskazywać warunki, pod którymi może dojść do jej przedterminowego zakończenia.

 

Zgodnie z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego jeśli czas trwania najmu został przez strony oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. A contrario brak stosownych uzgodnień między stronami, z których wynika możliwość rozwiązania stosunku najmu przez wypowiedzenie, wyłącza możliwość rozwiązania go w tym trybie. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają zatem zawieranie umów na czas oznaczony, które mogą być rozwiązane przez wypowiedzenie (z zachowaniem wymogów z § 3), oraz takich, które takiej możliwości nie przewidują. W sytuacji, gdy w umowie nie zawarto warunków wcześniejszego wypowiedzenia umowy, ustanie stosunku najmu przed ustalonym w umowie terminem może nastąpić jedynie w drodze dodatkowego porozumienia stron (art. 3531) lub zdarzenia wywołujące ten skutek wprost na podstawie przepisów ustawowych.

 

W braku porozumienia umowa ulega rozwiązaniu z terminem wypowiedzenia (3 miesiące). Tak więc właściciel zapewne uznał, iż do rozwiązania umowy doszło z okresem wypowiedzenia. Natomiast wydaje się, iż możemy uznać, że doszło do porozumienia dotyczącego wcześniejszego rozwiązania umowy. 

 

Oczywiście Panu także przysługują roszczenia o zwrot nakładów.Zgodnie z art. 677 roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. Tak więc przysługuje Panu roszczenie o zwrot nakładu w postaci naprawy ogrzewania oraz o zwrot kaucji.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus dziewięć =

»Podobne materiały

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czasu wyprowadzen

 

Remont domu jako forma czynszu

Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »