Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwrócony VAT – złom

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.04.2011

W przypadku sprzedaży złomu podatek od towarów i usług rozliczany jest, w określonych okolicznościach, przez nabywcę, a nie jak do tej pory przez dostawcę – autor dokładnie omawia zmiany w tym zakresie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasadą jest, iż dokonujący dostawy jest z tytułu jej dokonania podatnikiem podatku od towarów i usług. Od zasady tej mamy odstępstwa – od dnia 1 kwietnia 2011 roku w ustawie o podatku od towarów i usług pojawiają się dwa nowe wyjątki od wspomnianej reguły.
 
Rewolucyjna zmiana czeka przedsiębiorców prowadzących handel złomem. Nowe regulacje wprowadza ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ustawa ta została uchwalona na posiedzeniu Sejmu nr 87 dnia 18-03-2011 (Dz. U. z 2011 r. Nr 64, poz. 332); 24-03-2011 ustawę podpisał Prezydent. Data ogłoszenia to 28-03-2011 r., ustawa wchodzi w życie dzisiaj – 01-04-2011 r. za wyjątkiem art. 1 pkt 25 i art. 9, które wchodzą w życie z dniem 01-09-2011 r. i art. 1 pkt 33 lit. D, który wchodzi w życie z dniem 01-01-2012 r.

 

Zgodnie z wymienioną ustawą w art. 17 ustawy o podatku od towarów i usług w ust. 1 w pkt 6 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu: „nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2”.

 

Ta z pozoru niewielka zmiana ma doniosłe konsekwencje. Bowiem obecnie podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik podatku od towarów i usług niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Konkludując, w takiej sytuacji podatek od towarów i usług rozliczany jest przez nabywcę, a nie jak do tej pory przez dostawcę – oczywiście, o ile nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Warto w tym miejscy przypomnieć, iż Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – w § 5 ust. 15 od dnia 1 stycznia 2011 roku stanowi, iż faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, zawierają:
 

 1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub
 2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
 3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

 

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 roku w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

 

Pamiętać należy również, iż faktury wewnętrzne dokumentujące dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz importu usług, mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta, co wynika z § 23 ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia. Faktury wewnętrzne również należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Z uwzględnieniem powyższych uwag, do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio przepisy § 5, 9-14, 16, 17, 21 i 21a rozporządzenia.

 

Przykładowo:

 

 • gdy podatnik podatku od towarów i usług nabywa złom od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług, transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
 • gdy podatnik podatku od towarów i usług nabywa złom od podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług; dostawca wystawia fakturę, gdzie zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem wpisuje:
  1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub
  2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
  3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”;
  nabywca natomiast wystawia fakturę wewnętrzną (może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w jednym okresie).
 • gdy podatnik podatku od towarów i usług dokonuje dostawy na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, dostawca opodatkowuje transakcję według stawki podstawowej.

 

Odnośnie raportowania – w przypadku wystawienia faktury wewnętrznej kwota należna z tytułu opodatkowanego nabycia wykazywana jest w polu 42 deklaracji VAT-7 oraz jako kwota podatku naliczonego w polu 52 deklaracji VAT-7. W przypadku wystawienia faktury, gdzie zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem wpisuje się:

 

1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub

2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub

3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”;

– kwota netto winna zostać wykazana w polu 41 deklaracji VAT-7.Stan prawny obowiązujący na dzień 01.04.2011

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII - cztery =

 

»Podobne materiały

Odwrotne obciążenie – zmiany od 1 października 2013 roku

Ustawodawca, prawdopodobnie zachęcony działaniem odwrotnego obciążenia w praktyce, postanowił po raz kolejny zmienić listę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Poniżej zmiany, jakie obowiązują od 1 października 2013 roku.

Samochód osobowy a odliczenie VAT od 1 kwietnia 2014

Czy od 1 kwietnia odliczać 50% czy 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »