Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 20.03.2012

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W myśl art. 167 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) odwołanie pracownika z urlopu – a więc przerwanie urlopu – może nastąpić w wyjątkowych sytuacjach, niemożliwych do przewidzenia w chwili rozpoczęcia urlopu; chodzi tu o okoliczności, w których nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia w procesie pracy.

 

Odwołanie pracownika z urlopu powinno nastąpić tak, aby pracownik w sposób bezsprzeczny mógł się z nim zapoznać. Ponadto powinno być ono dokonane z takim wyprzedzeniem, aby pracownik mógł stawić się do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę terminie.

 

Decyzja o odwołaniu pracownika z urlopu należy do pracodawcy. To on ocenia, czy nagłe okoliczności wymagają obecności danej osoby w zakładzie pracy. Niezastosowanie się pracownika do decyzji pracodawcy w sprawie odwołania z urlopu stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych – jest nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy, która stosownie do okoliczności sprawy może zostać zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (por. art. 52 § 1 pkt 1 K.p.).

 

W myśl art. 167 § 2 K.p. pracodawcę obciążają koszty poniesione przez pracownika pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Zgodnie z ustalonym w literaturze poglądem przez koszty te należy rozumieć w szczególności niepodlegającą zwrotowi zapłatę za niewykorzystany (w związku z odwołaniem z urlopu) pobyt w ośrodku wczasowym, kwaterze prywatnej, hotelu – przy czym koszty te powinny być udokumentowane przez pracownika. Pracodawca powinien zwrócić także koszty podróży powrotnej z miejsca pobytu w czasie urlopu do miejsca pracy (w wysokości udokumentowanej przez pracownika). Jeżeli natomiast nie wykaże on tych kosztów, zwrotowi podlegają koszty podróży według norm obowiązujących zgodnie z przepisami ustalonymi przez ministra właściwego do spraw pracy przy podróżach służbowych.

 

Zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu obejmuje także bezpośrednie koszty niewykorzystania urlopu przez jego rodzinę, jeżeli w wyniku powyższych decyzji pracodawcy została ona zmuszona do przerwania wypoczynku.

 

Koszty pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu nie obejmują natomiast nieuzyskanego przez pracownika zarobku z tytułu podjęcia dodatkowego zatrudnienia na czas urlopu.

 

Ustawodawca nie określił zatem formy, w jakiej pracodawca może skutecznie odwołać pracownika z urlopu. Z powyższego należy wyprowadzić wniosek, iż to pracodawca wybiera dogodną dla siebie formę powiadomienia. Powinien on jednak liczyć się z faktem, że w sytuacji, kiedy będzie chciał rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy z powodu nieusprawiedliwionego niestawiennictwa w pracy, będzie musiał udowodnić, że skutecznie odwołał tego pracownika z urlopu. Wydaje się zatem, iż wysłanie wiadomości SMS nie jest najlepszym rozwiązaniem – niezwykle trudno będzie udowodnić pracodawcy, że pracownik odczytał wiadomość. Sam fakt otrzymania raportu doręczenia nie świadczy, iż pracownik zapoznał się z treścią wiadomości. Raport doręczenia jest uzyskiwany także wtedy, kiedy osoba znajdująca się w posiadaniu aktywnego numeru telefonu komórkowego nie ma wyłączonego telefonu.

 

Pracodawca ma pełne prawo odwołać pracownika, wykonując telefon na jego numer prywatny. Mając na uwadze, iż pracodawca nie ma dostępu do bilingu rozmów oraz wychodzących wiadomości tekstowych, jedyną możliwością będzie zobowiązanie Pana przez sąd do dostarczenia takiego bilingu lub bezpośrednie zwrócenie się przez sąd do operatora sieci komórkowej. W mojej ocenie sam raport doręczenia wiadomości jest niewystarczający, albowiem nie ma pewności, czy Pan tę wiadomość otrzymał, czy też nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus sześć =

»Podobne materiały

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Czy osobie, której orzeczenie o stopniu niepełnosprawności kończy się za kilka miesięcy będzie przysługiwał dalej dodatkowy urlop w sytuacji, gdy ta osoba nie uzyska ponownie statusu osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »