Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wstrzymać egzekucję starszej i schorowanej osoby?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.08.2014

Moja mama ma 80 lat, jest schorowaną, starszą osobą (I stopień niepełnosprawności). Ma mieć zajęte konto bankowe za niezapłacony abonament RTV. Większość emerytury idzie na leki i opiekunkę z MOPS-u. Jak mogę wstrzymać lub odwołać się od tej egzekucji skarbowej i pomóc mamie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bank przeleje na konto komornika pierwsze pieniądze, które wpłyną z tytułu emerytury.

 

Najlepiej – tymczasowo – wnioskować do organu rentowego o wypłatę świadczenia do ręki. Najszybciej jak można, proszę złożyć taka dyspozycję w ZUS. Emerytura przyjdzie pocztą.

 

Mama ma 80 lat, od 5 lat nie powinna płacić abonamentu. Jednak zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym. Ale to jeszcze nic straconego.

 

W międzyczasie proszę złożyć wniosek o umorzenie zaległości. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości z tytułu abonamentu.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728, z późn. zm.) „w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty:

 

 1. zaległości w płatności opłat abonamentowych,
 2. odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu,
 3. opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego,
 4. odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu, zwanych dalej zaległościami w płatności opłat abonamentowych”.

 

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć do Departamentu Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

 

 1. drogą pocztową na adres: Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa,
 2. drogą elektroniczną na adres: abonament@krrit.gov.pl lub radzikowska@krrit.gov.pl,
 3. osobiście: parter pokój nr 6, II piętro pokój nr 206, III piętro pokój nr 313.

 

Wniosek powinien zawierać:

 

 1. imię i nazwisko / nazwę firmy/ oraz adres abonenta–dłużnika,
 2. indywidualny numer identyfikacyjny,
 3. okres i kwotę zaległości, potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną,
 4. uzasadnienie niepłacenia opłat abonamentowych.

 

Stan zdrowia mamy jest tu bardzo dobrym uzasadnieniem. Proszę dołączyć zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie z MOPS-u o opłacaniu opiekunki.

 

Dodatkowo proszę załączyć zaświadczenie o niepełnosprawności – zapewne mama takowe posiada – lub inne dokumentujące jej stan zdrowia, a także ksero dowodu osobistego – aby wskazać na wiek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 7 + VIII =

»Podobne materiały

Podniesienie zarzutu przedawnienia

Bank udzielił mi kredytu w 1993 r. Właśnie dowiedziałem się o cesji wierzytelności na rzecz pewnej firmy. Domagają się spłaty zadłużenia. Czy mogę podnieść zarzut przedawnienia?

 

Wniosek o wykreślenie zastawu samochodu z rejestru

W 2000 r. podpisałem umowę kredytową na zakup samochodu używanego z komisu. Spłaciłem większość długu, jednak na ostatni rok rat już nie miałem środków, ponieważ straciłem pracę. Bank sprzedał wierzytelność firmie windykacyjnej. Firma nie była w stanie wyegzekwować ode mnie długu, a ja 1,5 roku temu

 

Abonament RTV – egzekucja

Dostałam informację o zajęciu wynagrodzenia przez urząd skarbowy za niepłacenie abonamentu RTV. Zobowiązanie wraz z odsetkami wynosi ponad tysiąc złotych. Pracuję na podstawie umowy o pracę, mój szef otrzymał podobne pismo o egzekucji z mojego wynagrodzenia. Co robić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »