.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odwołanie targów i zwrot kosztów

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.12.2020

Po raz drugi nie odbywają się targi książki z powodu pandemii. Tracimy coraz więcej i prosimy o zwrot pieniędzy. Fakturę za udział w targach opłaciłam i otrzymałam informacje od pracownika targów że nie otrzymam całości wpłaconych pieniędzy, tylko częściowy zwrot. Czy to wszystko jest w porządku? Czy w związku z pandemią organizator targów może nie zwrócić nam całych kosztów, tylko ich cześć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odwołanie targów i zwrot kosztów

Pandemia jako siła wyższa – powód odwołania targów

Odpowiadając na Pani pytania, wyjaśniam, iż obecnie trwający stan pandemii może być niestety traktowany jako siła wyższa. W judykaturze za siłę wyższą jest uznawane wyłącznie zdarzenie charakteryzujące się trzema następującymi cechami: zewnętrznością, niemożliwością jego przewidzenia oraz niemożliwością zapobieżenia jego skutkom. Zdarzenie jest zewnętrzne wówczas, gdy następuje poza strukturą przedsiębiorstwa.

 

Jako siłę wyższą traktuje się także akty władzy publicznej oraz zjawiska społeczne lub polityczne o skali katastrofalnej (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. akt III APa 15/19).

 

§ 16 ust 15 rozporządzenia z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii stanowi niestety, że do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z), jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

 

Innymi słowy stacjonarne targi są niedozwolone i rzeczywiście należy to traktować jako przypadek siły wyższej. Dlatego też przykro mi, ale targi mają prawo się nie odbyć, a co się z tym wiąże – umowa może zostać niewykonana.

Częściowy zwrot kosztów za odwołanie targów

Zgodnie zaś z art. 495 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Wśród przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu jest np. art. 409 Kodeksu cywilnego, który mówi, iż obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

 

Dlatego jeżeli częściowo zużyto otrzymaną od Pani kwotę, obawiam się, że jest podstawa do tego, aby odmówić zwrotu tej właśnie części. Oczywiście mogą Państwo napisać pismo o zwrot pełnej kwoty, powołując się na fakt, że regulamin ich nie uprawnia do potrącenia części kwoty, ale niestety w razie, gdy odmówią, nie będę mieć argumentów, które mogłabym przytoczyć Pani w celu odzyskania tej kwoty.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl