Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie rezygnacji z alimentów

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.07.2018

Od 5 lat jestem rozwiedziona, mam zasądzone alimenty na dwoje dzieci w wieku 15 i 8 lat, które mieszkają ze mną. Teraz chcę wyjechać z dziećmi na stałe za granicę. Były mąż zgodził się notarialnie na wyjazd, ale zaszantażował mnie i kazał podpisać zgodę na rezygnację z alimentów na czas pobytu dzieci za granica. Płacił dobrowolnie, nie przez fundusz. Dokument podpisałam. Czy mogę tę rezygnację jednak odwołać? Czy była zgodna z prawem? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odwołanie rezygnacji z alimentów

Fot. Fotolia

W kwestii zgody na wyjazd – jeżeli mąż jej udzielił pisemnie – to jest obowiązująca.

 

Generalnie Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi w tej kwestii:

 

„Art. 97. [Wykonywanie władzy rodzicielskiej]

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

 

Co do alimentów – pyta Pani. czy to legalne. Nie tyle może legalne, czy nie – ale czy wiążące. Dlatego takie deklaracje czy zobowiązania między Państwem nie są wiążące – powstaje bowiem konflikt interesów. Ponadto alimenty należą do zobowiązań niezbywalnych i nie da się także w przypadku małoletniego ich zrzec. Jednak niepotrzebnie taki warunek w ogóle spisano.

 

 

Zawieranie podobnych klauzul godzi w dobro dziecka i w razie sporu sąd może to uznać jako działanie obojga rodziców na niekorzyść dziecka. Ojca – bo stawiał tego rodzaju warunek, matki – bo wyraziła na to zgodę. Teraz powinna Pani zrobić wszystko, aby tę swoją zgodę także pisemnie anulować.

 

Warto wrócić do sprawy i przedstawić ojcu perspektywę zdarzeń, gdy się nie wycofa z tego żądania (uchylenia alimentacji). Wówczas pozostanie droga sądowa. Oczywiście w razie potrzeby mogę przygotować odpowiednie pisma do sądu opiekuńczego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 0 =

»Podobne materiały

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? Ojciec zapropon

 

Skutki płacenia połowy zasądzonych alimentów

Mieszkam na stałe za granicą. Pół roku temu zostały zasądzone bardzo wysokie alimenty na dziecko z pierwszego małżeństwa. Mogę płacić tylko połowę orzeczonej sumy, ponieważ utrzymuję także drugą żonę i nasze dzieci. Co mi grozi, gdy przyjadę do Polski na święta? Czy mogę zostać aresztowany, utracić

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »