.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odwołanie od rozmowy dyscyplinującej funkcjonariusza SW

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.07.2018

Funkcjonariusz SW zakładu karnego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego został ukarany rozmową dyscyplinującą. W terminie 3 dni złożył zażalenie na sposób przeprowadzenia postępowania oraz decyzję dyrektora ZK do sekretariatu ZK, opisując zdarzenie i w nagłówku umieszczając dyrektora okręgowego SW. Później otrzymał odpowiedź od dyrektora ZK o braku możliwości odwołania od rozmowy dyscyplinującej. Czy dyrektor ZK mógł sam odpisać na zażalenie bez przesyłania pisma do dyrektora okręgowego, jakie są akty prawne mówiące o tym, czy termin odpowiedzi został zachowany? Czy fakt, że funkcjonariusz przebywał kilka dni na zwolnieniu lekarskim mógł odraczać terminy odpowiedzi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 241 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej „postępowania dyscyplinarnego nie wszczyna się, a wszczęte umarza, gdy ze względu na wagę przewinienia okaże się wystarczające zastosowanie środków dyscyplinujących w postaci przeprowadzenia rozmowy dyscyplinującej”.

 

Postępowanie dyscyplinarne jest dwuinstancyjne. Od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji obwinionemu przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia; odwołanie może zostać wycofane. Odwołanie składa się do wyższego przełożonego dyscyplinarnego za pośrednictwem przełożonego, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Przepisy ustawy wprost wskazują, że odwołanie przysługuje jedynie od orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym.

 

Tymczasem w sytuacji opisanej w pytaniu takiego orzeczenia nie wydano, gdyż wystarczyła tylko rozmowa dyscyplinująca. A to z kolei oznacza, że postępowanie albo wcale nie zostało wszczęte, albo zostało umorzone.

 

Przepisy prawa nie przewidują złożenia zażalenia na rozmowę dyscyplinującą. Dlatego działania opisane w pytaniu są jak najbardziej prawidłowe i zgodne z prawem. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl