Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odtworzenie treści testamentu

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 08.12.2014

Zaginięcie testamentu własnoręcznego nie oznacza utraty jego ważności. Takiego skutku nie rodzi również zniszczenie testamentu, chyba że dokona tego sam spadkodawca z zamiarem odwołania testamentu. Treść testamentu może bowiem zostać ustalona w toku postępowania spadkowego na podstawie środków dowodowych przedstawionych przez zainteresowane osoby.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na temat możliwości odtworzenia treści testamentu własnoręcznego (holograficznego) wypowiadał się niejednokrotnie Sąd Najwyższy, stwierdzając w szczególności w uchwale z dnia 29 maja 1987 r.1, że treść zaginionego testamentu własnoręcznego oraz fakt sporządzenia tego testamentu w przepisanej formie ustala – na podstawie wszelkich środków dowodowych – sąd spadku, jako przesłankę rozstrzygnięcia o dziedziczeniu, w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku albo w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Podobna teza została również postawiona w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1999 r.2, w którym sąd stwierdził, że podstawę dziedziczenia może stanowić testament własnoręczny, który zaginął. Fakt jego sporządzenia, ważność oraz treść rozporządzeń musi zostać udowodniona w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

 

Ważność testamentu własnoręcznego nie jest uzależniona od jego fizycznego istnienia, lecz wynika z samego faktu jego sporządzenia. Testament taki, jeżeli został sporządzony ze spełnieniem wymogów przewidzianych przez art. 949 Kodeksu cywilnego3 (tzn. został napisany przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą) i nie został odwołany przez testament późniejszy, może stanowić więc podstawę spadkobrania, nawet jeżeli nie może być przedstawiony w formie dokumentu jako dowód w postępowaniu spadkowym. Zagubienie testamentu, czy jego zniszczenie, nie powoduje więc automatycznie, że treść testamentu zostaje odwołana (nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy testament zostanie zniszczony z zamiarem odwołania przez samego spadkodawcę – zgodnie z art. 946 Kodeksu cywilnego). Konieczne jest przy tym oczywiście udowodnienie, jaką treść zawierał testament, przy czym, jak stwierdził Sąd Najwyższy w cytowanej wyżej uchwale, faktu sporządzenia oraz treści testamentu można dowodzić na podstawie wszelkich środków dowodowych przewidzianych przez Kodeks postępowania cywilnego4 (w szczególności można dowodzić treści testamentu przy użyciu fotokopii testamentu i zeznań świadków).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

 

 

________________________

1 Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 1987 r. (sygn. III CZP 25/87)

2 Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1999 r. (II CKN 255/98)

3 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

4 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101)Stan prawny obowiązujący na dzień 08.12.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Ogłoszenie testamentu

Artykuł omawia procedurę sądowego otwarcia i ogłoszenia testamentu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »