Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za straty powstałe na polu w wyniku prac gazowni

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 01.08.2011

Zakład gazowniczy prowadził na moim polu uprawnym prace budowlane i konserwatorskie (ciężki, duży sprzęt, mnóstwo pracowników itp.). Powierzchnia ok. 15 arów w związku z tym była wyłączona z uprawy. Biegły wycenił straty za plony, czyli odszkodowanie, na 600 zł, co wydaje mi się za niską kwotą. Czy mogę starać się o wyższą rekompensatę (np. z powodu zmniejszenia zbiorów w okresie porekultywacyjnym)? Jaka to by mogła być kwota? Dodam, że bardzo mi się spieszy.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego każdy, kto jest odpowiedzialny za szkodę, jest zobowiązany do jej pokrycia poszkodowanemu. Pod pojęciem szkody ujmuję się nie tylko realnie poniesione koszty, ale i utracone korzyści.

 

Ma Pan w związku z tym prawo żądania pełnego odszkodowania, nie tylko za utracone plony, ale i za obniżenie wartości produkcyjnym zajętej wcześniej przez gazownię powierzchni pola uprawnego w okresie porekultywacyjnym.

 

Z uwagi na zasadę ciężaru dowodu, na Panu jako osobie wywodzącej z faktu zajęcia Pańskiej działki przez gazownię prawo do odszkodowania ciąży obowiązek udowodnienia wysokości szkody. Musi Pan wyliczyć swoją szkodę i zażądać jej zwrotu od gazowni. W razie braku zgody gazowni na pokrycie całości Pańskich szkód (także tych za obniżenie wartości działki po zakończeniu prac) pozostaje Panu dochodzenie swoich praw na drodze sądowej – przez złożenie powództwa cywilnego.

 

Konkretnej kwoty niestety nie jestem w stanie podać– nie jestem rzeczoznawcą majątkowym.

 

W tym momencie sam (bo rozumiem, że sprawa jest pilna) Pan musi ocenić, czego w związku z prowadzącymi pracami nie mógł Pani robić na terenie, który został wyłączony z produkcji rolnej.

 

Rozumiem, że biegły wycenił tylko utracone plony z tego terenu – 15 arów. Jeżeli nie mógł Pan dokonać zasiewów na tym obszarze, to proszę doliczyć kwoty za utracone plony w przyszłości. Jeżeli musiał Pan sam doprowadzić teren do stanu poprzedniego, to to też należy wliczyć w zakres szkody. Jeżeli zostały zniszczone np. przez przejazd ciężkich maszyn inne zasiewy, to proszę wziąć pod uwagę także koszt tych zasiewów, nawet jeżeli nie były bezpośrednio w obszarze zajętym przez gazownię.  

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus V =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki