Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie po wypadku – czy mogę je zapisać w testamencie żonie?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 27.10.2011

Toczy się sprawa o odszkodowanie z powodu wypadku, któremu uległem. Boję się, że umrę, zanim dostanę to odszkodowanie, dlatego chciałem zapytać, czy mogę je zapisać w testamencie mojej żonie (i ewentualnie dzieciom)? Jak sporządzić taki testament? Dodam, że mieszkam w UK i tu prowadzone jest postępowanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Testament jest oświadczeniem woli, jakie Pan składa na wypadek swojej śmierci.

 

Jako ewentualny spadkodawca może Pan sporządzić testament w ten sposób, że napisze go Pan w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Są to minimalne wymogi jego ważności.

 

Można też udać się do notariusza i sporządzić testament w formie aktu notarialnego.

 

Niezależnie od tego może Pan sporządzić go w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

 

Pańskie oświadczenie jako spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się Panu jako spadkodawcy w obecności świadków. Protokół jest podpisywany przez Pana jako spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków.

 

Stosownie do Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 959. Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

 

Art. 960. Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych”.

 

Przepisy te oznaczają, że w testamencie powinno wskazać się jednego lub kilku spadkobierców.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie jest możliwe zapisanie poszczególnych składników majątku wybranym przez siebie osobom wprost.

 

Aby Pańska wola (żeby odszkodowanie przypadło żonie) została spełniona, może Pan zapisać w testamencie, że cały Pański majątek po Pana śmierci dziedziczy Pańska małżonka jako jedyny spadkobierca.

 

Gdy wskaże Pan żonę i dzieci, to wtedy odziedziczą one odszkodowanie po równo (ale małżonka co najmniej 1/4). Po uzyskaniu potwierdzenia spadkobrania będą zobowiązani do dokonania działu spadku pomiędzy sobą.

 

Uchwalona została zmiana przepisów zakładająca, że w testamencie można zapisywać dowolne swoje rzeczy i składniki majątku dowolnym osobom, ale na razie nie jest to możliwe wprost*. Stanie się możliwe dopiero od 23 października tego roku. Wtedy będzie możliwe napisanie w testamencie, że dana rzecz lub prawo staje się własnością danej osoby z chwilą Pańskiej śmierci (otwarcia spadku). Testament z takimi zapisami będzie musiał zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.

 

W obecnej sytuacji ma Pan prawo sporządzić jednak tzw. zapis. Jest to instytucja pozwalająca Panu na to, aby w testamencie zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis). Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

 

„Art. 968. § 1. Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

 

§ 2. Spadkodawca może obciążyć zapisem także zapisobiercę (dalszy zapis)”.

 

Sporządza Pan testament i ustanawia w nim jako swoich spadkobierców dzieci, a im nakazuje, aby Pańskiej żonie przekazały one lub jedno z nich kwotę x (taką, jakiej spodziewa się Pan z odszkodowania). Nie może to być zrobione w sposób opisowy, ale musi wskazywać na konkretna kwotę. Niestety małżonka nie będzie spadkobierczynią, dlatego istnieje możliwość, aby w ten sam sposób nakazał Pan swoim dzieciom, by przeniosły na Pańską żonę np.: prawo własności do połowy mieszkania, jakie ma tylko Pan (trzeba byłoby wskazać, gdzie ono jest, ile ma metrów, jaką ma księgę wieczysta).

 

Gdyby wskazał Pan w testamencie jako spadkobierców żonę i dzieci, nie jest możliwe zawarcie w nim „zapisu” na rzecz żony odszkodowania w kwocie x, ponieważ żona jest już spadkobiercą wskazanym w testamencie i nie można nakładać na nią zobowiązania, że ma sama sobie coś przekazać.

 

Sposób sporządzenia zapisu w testamencie zależny jest do sytuacji faktycznej: ilości spadkobierców, ich wieku, wartości majątku spadkowego, składników tego majątku, czy majątek ten jest tylko Pański, czy też jest on majątkiem wspólnym z żoną itp.

 

Dlatego nie proponuję nic w tym zakresie, bo nie jest to możliwe.

 

Gdyby zmarł Pan w Anglii, to według tamtejszego prawa możliwe jest zapisanie wskazanego odszkodowania żonie w testamencie. Testament także musi być napisany osobiście, z datą i podpisany.

 

Gdyby nie było testamentu, to odszkodowanie i tak by przypadło Pańskim spadkobiercom, bo według naszego prawa są oni spadkobiercami ustawowymi po Panu. Mieliby prawo do udziału w procesie (gdyby się nie zakończył) oraz do odbioru odszkodowania.

 

Tego odszkodowania jeszcze Pan nie uzyskał ani nie ma prawomocnego wyroku w tej sprawie. W związku z tym, gdyby tego wyroku nie było w dniu Pana śmierci, to nie będzie też jeszcze odszkodowania. Zamiast tego spadkobiercy będą musieli wziąć udział w sprawie jako następcy prawni po Panu. Nie zmienia to w niczym kwestii odszkodowania. Po wyroku otrzymają je spadkobiercy.

 

Dla bezpieczeństwa (sprawa o odszkodowanie w Anglii), proszę zapisać, że w skład masy spadkowej wchodzi odszkodowanie lub roszczenie o odszkodowanie w sprawie, która toczy się w Wielkiej Brytanii z Pana powództwa przeciwko …, przed jakim sądem, jaki jest symbol (numer) sprawy, jaki adwokat ją prowadzi.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 09.06.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty zasądzone w Polsce, a płacone w Anglii

Ja i była żona mieszkamy w Anglii. Na podstawie orzeczenia polskiego sądu płacę na dzieci alimenty. Była żona pobiera różne świadczenia z tego powodu, że samotnie wychowuje dzieci. Czy mam więc obowiązek płacenia tych alimentów?

Zagubione rzeczy w przesyłce międzynarodowej

Mieszkam w Anglii. Jakiś czas temu na moje zlecenie firma przewozowa odebrała w Polsce przesyłkę od koleżanki zaadresowaną do mnie. W paczce znajdowało się kilka opakowań papierosów. Papierosy oraz kilka innych przedmiotów jednak do mnie nie dotarły. Zdaniem przewoźnika wyroby tytoniowe zostały skonfiskowane na niemieckiej granicy (nie pokazano mi jednak rzekomego mandatu) o innych przedmiotach nic mu nie wiadomo. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jak starać się o rekompensatę za zagubione rzeczy?

Kradzież telefonu i laptopa w hotelu w Anglii

W hotelu w Londynie ukradziono mi w zeszłym tygodniu nowy telefon i laptopa. Policja nie stwierdziła włamania do pokoju, prawdopodobnie kradzieży dokonała pokojówka. Czy hotel odpowiada za mienie i mogę się domagać odszkodowania?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »