Mamy 7306 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie od zakładu energetycznego za słupy na działce

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 15.12.2010

Jestem właścicielem działki rolno-leśnej odziedziczonej po ojcu. Przez działkę przebiega linia energetyczna – postawione są trzy słupy, które przecinają teren wzdłuż, co powoduje, że nie mogę rozbudować swojego domku i swobodnie korzystać z nieruchomości. Wezwałem zakład energetyczny do wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie, ale otrzymałem odpowiedź, że poprzedni właściciel nie wyraził sprzeciwu wobec postawienia słupów (w 1986 r.), więc moje roszczenia są bezpodstawne. Dysponuję jednak pismami ojca, z których wynika, że nie wyrażał zgody na budowę linii. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Czy mogę domagać się zadośćuczynienia albo usunięcia słupów?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Z tytułu postawienia słupów przesyłowych można mówić o dwóch rodzajach roszczeń przysługujących właścicielowi nieruchomości.

 

Pierwsze roszczenie jest uregulowane w przepisach prawa administracyjnego – ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r., która przewiduje odszkodowanie za tzw. „wejście w teren”, o którym mowa w art. 124 § 1 ustawy:

 

„Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego”.

 

Właścicielowi takiej nieruchomości przysługuje odszkodowanie ustalane przez starostę na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, że „starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu w przypadkach, o których mowa w art. 98 ust. 3, art. 106 ust. 1 i art. 124-126”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Słupy przesyłowe na Pańskiej nieruchomości zostały zainstalowane pod rządami ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.

 

Stosownie do art. 70 ust. 1 tejże ustawy „przed przystąpieniem do prac polegających na budowie urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej przedsiębiorstwo energetyczne obowiązane było prowadzić negocjacje z właścicielem nieruchomości celem uzyskania zgody właściciela gruntu na ich przeprowadzenie”.

 

W przypadku braku takiej zgody art. 73 tej ustawy otwierał możliwość uzyskania stosownego zezwolenia rejonowego organu rządowej administracji ogólnej. W art. 74 ustawa przewidywała odszkodowanie za straty powstałe w związku z zakładaniem i przeprowadzaniem na nieruchomościach, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej.

 

Obecnie obowiązująca wykładnia przepisu art. 129 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami uznaje, że przepis ten nie stanowi podstawy do przyznania odszkodowania za zainstalowanie na nieruchomości linii przesyłowych, jeżeli miało to miejsce na podstawie ustaw poprzedzających ustawę o gospodarce nieruchomościami.

 

Interpretacja art. 129 ust. 5 nie jest jednak jednoznaczna. Szczególnie pkt 3 art. 129 ust. 5 sugeruje, iż takie odszkodowanie należałoby się właścicielowi nieruchomości, której korzystanie zostało ograniczone w związku z instalacją sieci przesyłowej, jeżeli nie otrzymał odszkodowania: „starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu (...) gdy nastąpiło pozbawienie praw do nieruchomości bez ustalenia odszkodowania, a obowiązujące przepisy przewidują jego ustalenie”.

 

Dlatego zachęcam do złożenia do starosty powiatowego wniosku o odszkodowanie na podstawie art. 129 ust. 5 za szkody powstałe z zainstalowaniem słupów przesyłowych. Postępowanie administracyjne prowadzone jest na koszt starosty, więc zawsze warto spróbować.

 

Od odszkodowania za „wejście w teren” należy odróżnić roszczenia właściciela nieruchomości o charakterze cywilnoprawnym, które może kierować bezpośrednio do zakładów energetycznych.

 

Przede wszystkim przysługuje Panu roszczenie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości. Roszczenie to wypływa bezpośrednio z prawa własności, co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22.06.2005 r., sygn. akt I CK 14/2005, stwierdzając, iż „do istoty prawa własności należy prawo pobierania pożytków ze swej rzeczy, a zatem korzystanie przez inne osoby z rzeczy cudzej co do zasady winno być odpłatne”.

 

„Wysokość należnego właścicielowi wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości ustala się na poziomie czynszu, który by mu faktycznie przypadł z tytułu dzierżawy tej części gruntu” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15.09.2005 r., sygn. akt II CK 61/05).

 

Sąd podkreślił, że roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy przedawnia się z upływem 10 lat. Jeśli więc urządzenia przesyłowe zostały zainstalowane wcześniej, to właściciel nie otrzyma wynagrodzenie za cały okres bezumownego korzystania z gruntu, lecz tylko za ostatnie 10 lat. Wynagrodzenie przysługuje bez względu na to, czy Pański ojciec wyraził zgodę na budowę linii energetycznej, czy nie.

 

Ponadto może Pan domagać się zawarcia umowy, która określi wysokość czynszu na przyszłości z tytułu wykorzystywania przez zakład energetyczny Pańskiej nieruchomości.

 

Informuję jednocześnie, że poprowadzenie niniejszej sprawy można zlecić naszemu portalowi na zasadzie procentu od odzyskanej należności.

 

Jeżeli Pański ojciec nie otrzymał odszkodowania za korzystanie z nieruchomości, to odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości należy się nawet, gdyby ojciec wyraził zgodę na budowę instalacji.

 

Generalnie na podstawie tej decyzji zatwierdzającej lokalizację inwestycji były następnie prowadzone negocjacje z właścicielami nieruchomości i w przypadku zgody zakłady energetyczne zawierały umowę (w której strony uzgadniały odszkodowanie), na podstawie której dokonywano realizacji inwestycji na nieruchomości. W przypadku braku zgody właściciela zakłady energetyczne występowały do urzędu rejonowego o wydanie decyzji zezwalającej na wejście w teren, która w przypadku odwołania złożonego przez stronę była zatwierdzana przez wojewodę.

 

Sama decyzja, o której wspomina zakład energetyczny, zatwierdzająca lokalizację inwestycji, nie miała żadnego związku z prawem właściciela do odszkodowania za korzystanie z jego nieruchomości, dlatego zupełnie bezpodstawne jest powoływanie się nią, uzasadniając brak obowiązku zapłaty odszkodowania.

 

Jeżeli więc ojciec nie otrzymał odszkodowania za realizację instalacji przesyłowej, przysługuje Panu roszczenie z tytułu bezumownego korzystania nieruchomości. Uważam, że roszczenie byłoby zasadne nawet w przypadku przyznania odszkodowania za wejście w teren na podstawie decyzji administracyjnej (czyli kiedy właściciel nie podpisał żadnej umowy z zakładem energetycznym). Wynika to z faktu, że odszkodowanie w ten sposób przyznawane rekompensowało jedynie same zniszczenia związane z wejściem w teren, czyli np. zniszczone zasiewy, wycięte drzewa itp., nie rekompensowałyozaś faktu ograniczenia możliwości korzystania z nieruchomości przez kolejne lata po zrealizowaniu inwestycji.

 

Do obliczenia odszkodowania bierze się jedynie pas, na którym nie można gospodarować z powodu znajdujących się tam linii elektrycznych, oraz obszar, który zapewnia dostęp do słupów, np. na wypadek awarii, czyli droga dojazdowa do nich.

 

Do ustalenia odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości należy ustalić wartość czynszu dzierżawnego za 1 m2, jaki można uzyskać za tego typu nieruchomość w danej miejscowości, oraz ustalić, jaka jest szerokość pasa energetycznego dla linii niskiego napięcia.

 

Najpierw obliczamy długość pasa energetycznego, przemnażając szerokość pasa energetycznego dla linii niskiego napięcia przez długość linii elektrycznej przebiegającej przez nieruchomość.

 

Następnie obliczamy również drogę dojazdową do pasa energetycznego linii elektrycznej, przemnażając odległość od drogi publicznej razy 2,5 m.

 

Te dwie wartości (długość pasa energetycznego i drogi dojazdu do pasa energetycznego) sumujemy i przemnażamy przez wartość czynszu dzierżawnego za 1 m2.

 

Tak otrzymana wartość stanowi wysokość czynszu, jakiego można się domagać za jeden miesiąc. Ponieważ może Pan domagać się odszkodowania za bezpodstawne korzystanie z nieruchomości przez 10 ostatnich lat, obliczoną w powyższy sposób wartość należy przemnożyć przez 120 miesięcy.

 

Jeśli chodzi o wysokości stawek za czynsz dzierżawny, to na potrzeby postępowania sądowego korzysta się usług rzeczoznawców majątkowych, którzy wykonują operaty szacunkowe, w których wskazują wartość czynszu dzierżawnego w konkretnej sprawie. Na Podkarpaciu, gdzie mieszkam, ceny oscylują w zależności od położenia nieruchomości od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.

 

Dodam także, że jeżeli słupy zostały postawione zgodnie z decyzją wojewody zatwierdzającą lokalizację inwestycji, znajdująca się na działce linia energetyczna nie jest nielegalna, a w związku z tym nie przysługuje Panu roszczenie o usuniecie słupów.

 

Do pozwu o zapłatę należy załączyć wyciąg z księgi wieczystej potwierdzającej prawo własności do działki, oraz (jeżeli Pan posiada) decyzje wojewody zatwierdzającą lokalizację wraz z załącznikiem graficznym (mapką), na której będą zaznaczone słupy i pas energetyczny biegnący wzdłuż linii elektrycznych (jeżeli Pan takiej mapki nie posiada, to musi ją posiadać zakład energetyczny, który na Pańskie żądanie będzie musiał przedłożyć ją do sądu).

 

W celu określenia wysokości roszczenia najlepiej skonsultować się z rzeczoznawcą majątkowym. Pańskie roszczenie wydaje mi się wysokie. Wysokość czynszu dzierżawnego wynosi ok. 1/10 wartości gruntu. Generalnie działki o przeznaczeniu rolno-leśnym nie są drogie, ale nie mam pojęcia, ile kosztują nieruchomości w Pańskiej okolicy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - VII =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przyłącze gazowe niezgodne z umową

Inwestor (gazownia) bez mojej zgody wszedł na moją nieruchomość i wykonał przyłącze gazowe. Czy to przestępstwo? Umowę na dostawę gazu zawarłem w kwietniu 2009 r. Termin dostawy minął, wreszcie wytłumaczono mi, że z powodów teoretycznie obiektywnych. Wyznaczono nowy termin – znów nie wykonano przyłącza gazowego z powodu pertraktacji z nadleśnictwem. Z powodu 2-letniej zwłoki wykonałem instalację na gaz płynny (duże koszty). Niedawno zorientowałem się, że gazownia bez mojej wiedzy wykonała przyłącze gazowe, otrzymałem fakturę za usługę (mimo że nie podpisałem oświadczenia o prawie dysponowania moją działką ani nie przedłużyłem umowy). Czy muszę płacić za to przyłącze gazowe niezgodne z umową? Przecież to absurd. Załączam dokumentację.

Interwencja policji

Na mojej posesji znajduje się nielegalnie postawiony transformator. W trakcie awarii prądu nie wpuszczałem na mój teren pogotowia energetycznego. Po pewnym czasie wtargnęła na niego policja, która przytrzymując mnie, wprowadziła pogotowie energetyczne. Czy była podstawa prawna do tej interwencji policji?

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości

Wezwałam właściciela linii energetycznej do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z mojej nieruchomości – na mojej działce znajdują się trzy słupy. Jak wynika z aktualnej mapy geodezyjnej, nie występuje tutaj służebność. Nie otrzymałam żadnej konkretnej odpowiedzi. Co robić?

wizytówka Szukamy prawników »