

Indywidualne Porady Prawne
Odszkodowanie OCOdszkodowanie OC może zwolnić nas z kosztów naprawy pojazdu uszkodzonego w wypadku, który spowodowaliśmy. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, dzięki czemu mamy pewność, że także my otrzymamy środki konieczne na naprawę pojazdu, czyli odszkodowanie OC, jeśli będziemy uczestniczyć w kolizji. … Nie musi Pani się obawiać – o ile brak przeglądu technicznego w Pani samochodzie nie miał wpływu na kolizję (to jest kolizja nie była wynikiem niesprawności technicznej), ubezpieczyciel sprawcy nie może się uchylić od obowiązku zapłaty Pani odszkodowania OC.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
![]() Izabela Nowacka-Marzeion
… Jeśli chodzi o zwrot kosztów opinii rzeczoznawcy, to również należy wystąpić o zwrot całości kosztów wraz z VAT z ustawowymi odsetkami od następnego dnia po zapłacie za opinię. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 18.05.2004 r. (III CZP 24/04 OSNC 2005/7-8/117) odszkodowanie przysługujące z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów może obejmować także koszty ekspertyzy wykonanej na zlecenie poszkodowanego.
… W takim stanie faktycznym łódzki sąd uznał, iż poszkodowanemu, który dochodzi odszkodowania z OC sprawcy, przysługuje prawo do domagania się zwrotu kosztów naprawy w ASO, przy użyciu części oryginalnych i zgodnie z technologią producenta.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Indywidualne Porady Prawne
Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Treści powiązane
Zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy
Niedawno moje auto zostało uszkodzone podczas kolizji drogowej. Ubezpieczyciel sprawcy wycenił szkodę zbyt nisko, bowiem wycena pokrywa tylko częściowo koszty naprawy. Samochód oddałem do naprawy w ASO, które użyło do naprawy części oryginalnych. Powstała spora różnica, którą muszę sam uregulować. Czy mam szansę na zwrot pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej? Moje odwołanie odrzucono. Kolizja na parkingu Wyjeżdżając z parkingu, otarłam zderzakiem błotnik wjeżdżającego na parking auta. Napisałam oświadczenie, że jestem sprawcą. Problem jest w tym, że w uderzonym aucie była kobieta w ciąży. Wczoraj wprawdzie telefonowałam do poszkodowanego i okazało się, że kobieta czuje się dobrze, ale obawiam się, czy w dłuższej perspektywie czasu nic się jej nie stanie. Jakie mogą być dla mnie konsekwencje tej kolizji poza wypłatą odszkodowania z mojego OC? Poszkodowany twierdzi też, że chciałam zbiec z miejsca zdarzenia, co jest jednak nieprawdą. Kolizja samochodowa i dochodzenie odszkodowania Półtora roku temu doszło do kolizji – wyprzedzałem ciągnik, którego kierowca nie zasygnalizował skrętu w lewo. Uderzyłem w tył pojazdu, który doszczętnie zniszczył mój samochód. Odbyła się rozprawa, na której trzech świadków potwierdziło moją wersję wydarzeń, m.in. to, że ciągnik nie miał zamontowanego lewego lusterka (mam to udokumentowane na zdjęciach). Drugi kierowca został ukarany grzywną, ale złożył apelację. Sprawa trafiła więc do sądu okręgowego. Ile jeszcze może potrwać ta sprawa? W jaki sposób po uprawomocnieniu wyroku mam ubiegać się o pieniądze za rozbity samochód, jeśli kierujący ciągnikiem nie miał w dniu kolizji opłaconego ubezpieczenia?(Odszkodowanie OC) Gdy zakład ubezpieczeń dochodzi regresu z powodu oddalenia się z miejsca wypadku Pan Marek jest kierowcą dużej ciężarówki. Pewnego dnia jechał dostarczyć do hurtowni towar i nieopatrznie, tuż za wjazdem na jej teren, „otarł się” o stojące obok nowiutkie Alfa Romeo pani Kasi, czego nawet nie zauważył. Nie będąc niczego świadomy, pozostawił zaparkowaną ciężarówkę i udał się do biura, aby dopełnić formalności związanych z rozładunkiem. W międzyczasie pani Kasia, która widziała całe zdarzenie, spisała numery rejestracyjne ciężarówki, lecz – spiesząc się – nie czekała na jej kierowcę. Pan Marek po 2 godzinach wrócił do auta i udał się w powrotną drogę. Po kilkunastu tygodniach, ku jego zdziwieniu, przyszło do niego z zakładu ubezpieczeń, w którym ma on wykupioną polisę OC, pismo z wezwaniem do zapłaty kilku tysięcy złotych „z tytułu regresu” z powodu „zbiegnięcia z miejsca zdarzenia”. Co robić w takiej sytuacji?(Odszkodowanie OC)
|